PARTNERZY PORTALU

Mariusz Kamiński: Nowa fala uchodźców może dotrzeć do Polski

  • Autor: PAP
  • 27 lis 2022 11:12

Nowa fala uchodźców może dotrzeć do Polski z powodu problemów energetycznych na Ukrainie lub eskalacji działań zbrojnych - mówił szef MSWiA Mariusz Kamiński portalowi i.pl. Przygotowujemy się na różne scenariusze, a jednocześnie aktywnie pomagamy uchodźcom na miejscu, na Ukrainie - dodał.

Mariusz Kamiński: Nowa fala uchodźców może dotrzeć do Polski
Szef MSWiA Mariusz Kamiński (Fot. Twitter/MSWiA_GOV_PL)
REKLAMA

W wywiadzie, który ukazał się w niedzielę rano na portalu i.pl, szef MSWiA Mariusz Kamiński zapytany, czy w związku z zimą i faktem, że Rosja atakuje obiekty energetyczne, przez co miliony Ukraińców nie mają prądu, możemy spodziewać się kolejnej fali uchodźców z Ukrainy, odpowiedział:

"Nowa fala uchodźców może dotrzeć do Polski m.in. z powodu problemów energetycznych na Ukrainie czy eskalacji działań zbrojnych. Rosyjski agresor nieustannie bombarduje ukraińskie elektrownie licząc, że brak zasilania zmusi Ukraińców do poddania się. Pomimo tej sytuacji nie odnotowaliśmy zwiększonego ruchu na przejściach granicznych. Wiemy jednak, że ta sytuacja może się zmienić. Dlatego przygotowujemy się na różne scenariusze, a jednocześnie aktywnie pomagamy uchodźcom na miejscu, na Ukrainie".

Czytaj też: Rząd chce, by uchodźcy dopłacali do zakwaterowania. To ma ich uchronić przed bezradnością

Minister dodał, że w Polsce w związku z pogarszającą się pogodą i mrozami sprawdzono, np. czy zgłoszone miejsca zbiorowego zakwaterowania będą pełnić wspomnianą funkcję także w okresie zimowym. "Jeśli nie będzie możliwości zapewnienia odpowiednich warunków (np. ciepła woda, ogrzewanie, izolacja itp.) uchodźcy będą kierowani do innych placówek o odpowiednim standardzie. Służby podległe MSWiA są w stałej gotowości do działania, do wspierania uchodźców z Ukrainy" - zapewnił.

Kamiński wskazywał też, że Polska nieprzerwalnie, od pierwszych godzin rosyjskiej agresji na Ukrainę zapewnia zakwaterowanie i wyżywienie uchodźcom zarówno tym, którzy przebywają w Polsce od dłuższego czasu, jak i nowo przybyłym. Odbywa się to - mówił - np. przez tymczasowe zbiorowe punkty zakwaterowania z wyżywieniem.

"Co ważne, również osoby zapewniające uchodźcom zakwaterowanie i wyżywienie, którzy po raz pierwszy przekraczają naszą granicę, nadal mogą korzystać ze świadczenia w wysokości 40 zł na dzień przez 120 dni od daty przybycia uchodźcy do Polski" - powiedział.

Przypomniał, że we wszystkich województwach nadal funkcjonują tzw. punkty recepcyjne, których zadaniem jest zorganizowanie opieki uchodźcom z Ukrainy.

"Wspieramy Ukrainę w każdym możliwym zakresie i będziemy tę pomoc kontynuować" - podsumował minister Mariusz Kamiński.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Mariusz Kamiński: Nowa fala uchodźców może dotrzeć do Polski

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA