PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Mamy kredytową katastrofę. Tak źle nie było od ponad 7 lat

 • Autor: PAP/JP
 • 24 cze 2022 11:28

W maju br., w porównaniu z majem 2021 r., na rynku kredytów mieszkaniowych odnotowano spadek liczby udzielonych kredytów mieszkaniowych o 43,3 proc., a ich wartość spadła o 38,6 proc. - podało Biuro Informacji Kredytowej. W maju banki udzieliły 13 642 kredytów; to najmniej od 87 miesięcy - dodano.

Mamy kredytową katastrofę. Tak źle nie było od ponad 7 lat
W maju banki udzieliły tylko 13 642 kredytów. Jest to najmniej od lutego 2015 r. czyli od 87 miesięcy (fot. Pixabay)
REKLAMA
 • Wartość akcji kredytowej z pierwszych pięciu miesięcy 2022 r. jest praktycznie na poziomie akcji kredytowej z pierwszych pięciu miesięcy 2020 r.
 • - Dla kredytów mieszkaniowych maj był bardzo zły. A w ujęciu liczbowym nawet katastrofalny, bowiem w maju banki udzieliły tylko 13 642 kredytów. Jest to najmniej od lutego 2015 r. czyli od 87 miesięcy - powiedział główny analityk Biura Informacji Kredytowej Waldemar Rogowski.
 • Jak dodał, rynek spada również w ujęciu wartościowym. "Sytuację na rynku kredytów mieszkaniowych w ujęciu wartościowym ratują nieco kredyty wysokokwotowe czyli powyżej 500 tys. zł" - wskazał.

"W maju br. w porównaniu z majem 2021 r., na rynku kredytów mieszkaniowych odnotowaliśmy bardzo duży spadek liczby udzielonych kredytów (-43,3 proc.). Również w ujęciu wartościowym dynamika jest wysoce ujemna (-38,6 proc.). W maju 2022 r. średnia wartość udzielonego kredytu mieszkaniowego wyniosła 346,49 tys. zł i była wyższa w ujęciu rocznym o 8,4 proc." - przekazało w piątkowej informacji prasowej Biuro Informacji Kredytowej.

Z danych BIK wynika, że dodatnie dynamiki sprzedaży kredytów mieszkaniowych, zarówno w ujęciu liczbowym, jak i wartościowym, dotyczyły jedynie kredytów z przedziału powyżej 500 tys. zł, w ujęciu liczbowym (+4,5 proc.) i w wartościowym (+7,7 proc.). W pozostałych przedziałach zarówno w ujęciu liczbowym, jak i wartościowym dynamiki są ujemne.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Dla kredytów mieszkaniowych maj był bardzo zły. A w ujęciu liczbowym nawet katastrofalny, bowiem w maju banki udzieliły tylko 13 642 kredytów. Jest to najmniej od lutego 2015 r. czyli od 87 miesięcy. W ujęciu wartościowym banki udzieliły w maju kredytów mieszkaniowych na wartość 4,727 mld zł. Jest to najmniej od sierpnia 2020 r." - przekazał główny analityk Biura Informacji Kredytowej Waldemar Rogowski.

Jak dodał, rynek spada również w ujęciu wartościowym. "Sytuację na rynku kredytów mieszkaniowych w ujęciu wartościowym ratują nieco kredyty wysokokwotowe czyli powyżej 500 tys. zł" - wskazał.

Kolejne miesiące będą ekstremalnie trudne na rynku kredytów mieszkaniowych

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Mamy kredytową katastrofę. Tak źle nie było od ponad 7 lat

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Michał, szczerze 2022-06-25 13:37:08

  Wy jesteście zwykłą banda naganiaczy i nie macie nic wspólnego z dziennikarstwem! Mój 9-letni chrześniak napisałby o tym lepszy artykuł. Wy już nawet faktów nie sprawdzacie, tylko piszecie w pośpiechu, byle zdarzyć z sensacja. To, że polscy niewolnicy konsumpcjonizmu przestali brać kredyty, to tylko dlatego, że Ci którzy wzięli je wcześniej, już lądują na ulicach, albo zostawia długi dzieciom. Ten kto jeszcze nie stracił rozumu, nie weźmie w Polsce kredytu, bo ten oznacza wcześniejszą śmierć. Powinno się ludziom obrzydzać kredyty, aby ratować tych, których się jeszcze da, a nie opisywać tragedię, bo ich nie wzięli. Jesteście banda propagandystów, a o prawdziwej przedsiębiorczości nie macie za grosz pojęcia. Branie kredytu teraz, gdzie zewsząd zapowiadany jest krach, jest właściwie samobójstwem, tym bardziej, że nieruchomości już zaczynają taniec, o czym nikt nic nie napiszę, bo za artykuły opisujące fakty, a nie sensacje nikt nie zaplaci- tfuuu!!

 • Michał, bando oszustów! 2022-06-25 13:28:17

  Wy to chyba rano wstajecie i od razu bez śniadania, szukacie sensacji. Jaka to katastrofa, przestać głupio brać kredyty, aby w ten sposób chociaż nieznacznie podnieść wartość pieniądza i nieco wyhamować inflację? No przecież ta jest głównie efektem pobierania kredytów? Każdy, kto idzie po jakikolwiek kredyt, powoduje tym inflację, jako że banki kreują nowy pieniądz, którego w obiegu jest więcej? Dziennikarstwo dawno umarło, a zostały tylko hieny, które żerują na ludzkiej glupocie- Tfuuu!!

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA