Małgorzata Szumowska nominowana do Europejskiej Nagrody Filmowej

Małgorzata Szumowska otrzymała nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii najlepszy reżyser za film "Body/Ciało". Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 12 grudnia w Berlinie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Małgorzata Szumowska nominowana do Europejskiej Nagrody Filmowej

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

8 lis 2015 13:35


Europejska Nagroda Filmowa, uważana za odpowiednik amerykańskiego Oscara, przyznawana jest przez członków Europejskiej Akademii Filmowej (EAF).

Poza Małgorzatą Szumowską za reżyserię nominowani są: Paolo Sorrentino za film "Młodość", Nanni Moretti za film "Moja Matka", Roy Andersson za: "Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu", Yorgos Lanthimos za film "The Lobster" i Sebastian Schipper za film "Victoria".

Pierwsze Europejskie Nagrody Filmowe za rok 2015 specjalne Jury Europejskiej Akademii Filmowej przyznało już w październiku. W kategorii Najlepszy Europejski Montażysta nagrodę otrzymał montażysta filmu "Body/Ciało" - Jacek Drosio.

Małgorzata Szumowska wyreżyserowała "Body/Ciało" na podstawie własnego scenariusza, napisanego wspólnie z Michałem Englertem. W 2015 roku film otrzymał już m.in. nagrodę Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszego reżysera na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie oraz Złote Lwy 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni.

"Body/Ciało"

Film łączy cechy kina psychologicznego i komediodramatu. Bohaterowie, zgorzkniały prokurator i jego córka, dziewczyna cierpiąca na anoreksję, próbują - każde na swój sposób - odnaleźć się po tragicznej śmierci bliskiej osoby. Pewnego dnia terapeutka córki, Anna, przekazuje im tajemniczą wiadomość z zaświatów. Bohaterowie muszą zweryfikować swoje poglądy na życie i na śmierć.

Według reżyserki "Body/Ciało" to rodzaj przypowieści o współczesnym człowieku. - O tym, że tęsknimy za czymś, co najczęściej jest blisko, tylko nie potrafimy tego dostrzec - dlatego szukamy różnego rodzaju wiary lub niewiary, nie zauważając, że szczęście jest tu i teraz, na wyciągnięcie ręki - mówiła Szumowska.

Rozdanie nagród w Berlinie

Zwycięzców 28. edycji Europejskiej Nagrody Filmowej wyłonią głosy 3 tys. członków EAF. W latach nieparzystych gala wręczenia nagród odbywa się w Berlinie, gdzie znajduje się siedziba Europejskiej Akademii Filmowej, zaś w latach parzystych w innych miastach europejskich. Tegoroczna ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 12 grudnia w niemieckiej stolicy, zaś w 2016 gospodarzem wydarzenia będzie Wrocław.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.