Kto odpowiada za korupcję?

To nie tylko pojedynczy urzędnik czy przedstawiciel handlowy oferujący łapówkę są odpowiedzialni za korupcję w Polsce; odpowiadają też firmy i przedsiębiorcy - uważają organizatorzy IV Międzynarodowej Konferencji Antykorupcyjnej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kto odpowiada za korupcję?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

9 gru 2013 15:33


Z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwdziałania Korupcji zorganizowało ją w poniedziałek w Sejmie Centralne Biuro Antykorupcyjne we współpracy z Urzędem Zamówień Publicznych oraz Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Uczestnicy - szefowie i przedstawiciele różnych instytucji państwowych i pracowników odpowiedzialnych za zamówienia publiczne - rozmawiali o roli urzędów administracji państwowej w identyfikowaniu nieprawidłowości w zamówieniach publicznych.

Czytaj też: Polska coraz lepiej radzi sobie z korupcją 

Minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz oraz szef CBA Paweł Wojtunik podkreślali, że trzeba uświadamiać stronie biznesowej, iż ona również jest odpowiedzialna za zjawisko korupcji w Polsce i że firmy muszą przestrzegać przepisów prawa.

Wojtunik powiedział, że w razie skazania pracownika firmy za przestępstwa korupcyjne przepisy pozwalają na odsuwanie firmy od zamówień publicznych. "Chcemy przypomnieć przedsiębiorcom, że takie zagrożenie istnieje. Z naszych doświadczeń wynika, że kilkusettysięczna czy milionowa łapówka za kilkusetmilionowy przetarg, to nie jest inicjatywa lokalnego przedstawiciela handlowego czy pojedynczego pracownika, jak wolą utrzymywać firmy" - mówił.

"Jeden z paneli konferencji poświęcony jest odpowiedzialności biznesu za zjawisko korupcji. Jako CBA nie mamy uprawnień ustawodawczych, ale wynikami konferencji podzielimy się z premierem, resortami i odpowiednimi komisjami parlamentu, które mogą wnieść i wprowadzić zmiany w prawie" - powiedział Wojtunik.

Minister Sienkiewicz podkreślił, że wewnętrzny podział odpowiedzialności za tarczę antykorupcyjną, czyli działania będące osłoną dla dużych przetargów i inwestycji, pomiędzy służby specjalne przekazał CBA sprawy informatyki, służby zdrowia. CBA wspomaga też MON w osłonie zakupów nowego sprzętu dla polskiej armii. Natomiast Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego nadzoruje sprawy energetyki i infrastruktury drogowej.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.