56 proc. kobiet jest krytykowanych za karierę czy życie zawodowe, 49 proc. za poziom zarobków, a 48 proc. jest poddawanych krytyce i ocenie za swoją wiedzę o świecie. Tak w Polsce prezentuje się women shaming w kwestiach zawodowych. Co ważne, krytykowanie i ocenianie kobiet w kwestiach zawodowych jest jednym z najrzadszych.

- Women shaming to nic innego, jak nagminne krytykowanie i ocenianie kobiet.
- Najnowszy raport Clue PR pokazuje, że krytyka dotyka aż 90 proc. pań.
- Jednym z tematów krytykowania - nie najczęstszym - są kwestie zawodowe.
Krytyka kobiet może przybierać formy mniej lub bardziej zawoalowane i dotyczyć w zasadzie każdej sfery życia. Z badania zrealizowanego w kwietniu 2020 na zlecenie Clue PR na liczącej ponad 2 tys. grupie kobiet, pt. „Krytyka kobiet codzienna, czyli women shaming w Polsce”, wynika, że większość kobiet czuje się poddawana permanentnej ocenie od wczesnej młodości. Z takim zdarzeniem spotkało się aż 90 proc. badanych pań.
Autorki badania, dr Marta Bierca i Alicja Wysocka – Świtała, partnerka zarządzająca Clue PR zwracają uwagę na ogromną skalę zjawiska oraz na fakt, że krytyka pochodzi często od najbliższego otoczenia: matek, mężów i koleżanek.
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl
Pensja, kariera, wiedza
Jak wyglądają kwestie zawodowe? Okazuje się, że sfery życia kobiet związane z ich ścieżką rozwoju czy karierą zawodową są pod mniejszym ostrzałem krytyków. 56 proc. kobiet jest krytykowanych za karierę czy życie zawodowe, 49 proc. za poziom zarobków, a 48 proc. jest poddawanych krytyce i ocenie za swoją wiedzę o świecie.
- Recenzowanie kobiet przez otoczenie odbywa się na wszystkich życiowych polach, jednak najwyraźniej dla otoczenia role, jakie kobiety pełnią w pracy są mniej ważne i wzbudzające mniej emocji niż sposób prowadzenia przez nie domu czy ich stosunek do potomstwa - komentują autorki badania, dr Marta Bierca i Alicja Wysocka-Świtała.

Bowiem to elementy związane z życiem codziennym czy wychowywaniem dzieci są szczególnie często brane pod lupę przez otoczenie. 73 proc. badanych kobiet, w tym głównie deklarujących się jako singielki, wskazuje, że są głównie krytykowane za wygląd fizyczny i wagę. 70 proc. kobiet, szczególnie w wieku 24-35 lat, jest krytykowanych za macierzyństwo, czyli styl wychowania dzieci lub ich nieposiadanie. 66 proc. czuje się najczęściej ocenianych za swoje decyzje życiowe, takie jak wybór partnera życiowego czy szkoły lub uczelni, a 65 proc. jest krytykowanych za styl ubierania się i makijaż.
Ważnym aspektem jest również relacja łącząca kobiety z rodzicami, poddawana ocenie prawie równie często, bo w 59 proc. przypadków, podobnie jak ich zaangażowanie w życie rodzinne, np. organizowanie świąt – 58 proc. kobiet jest w tej sferze ocenianych i często krytykowanych.


KOMENTARZE (0)