Kościoły chrześcijańskie: w niedzielę należy świętować, nie pracować

Kościół katolicki i Kościoły chrześcijańskie zrzeszone w Polskiej Radzie Ekumenicznej podpisały we wtorek (20 stycznia) w Centrum Luterańskim w Warszawie wspólny apel o świętowanie niedzieli. Chodzi w nim o to, by ludzie mogli przeżywać ten dzień zgodnie ze swoimi przekonaniami.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kościoły chrześcijańskie: w niedzielę należy świętować, nie pracować

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

20 sty 2015 18:44


"Apelujemy do pracowników, by w niedziele i święta nie podejmowali niekoniecznej pracy zarobkowej; apelujemy do pracodawców, by uszanowali świętość dnia Pańskiego, nie angażując zawodowo pracowników, jeżeli nie jest to bezwzględnie konieczne" - napisali autorzy apelu, zwracając się do wszystkich, od których zależy "społeczny kształt świętowania niedzieli w Polsce".

Zwrócili się również z apelem do parlamentarzystów, by zapewnili takie rozwiązania prawne, które "uszanują prawo ludzi pracy do niedzielnego wypoczynku i świętowania". Zaapelowali także do władz, by uczyniły wszystko w celu ochrony niedzieli, aby "człowiek nie był traktowany jako narzędzie zysku i mógł przeżywać niedzielę zgodnie ze swoimi przekonaniami".

Autorzy apelu zwrócili się również do wszystkich chrześcijan w Polsce, by na nowo odkryli wartość dnia Pańskiego jako "dnia wspólnotowego i rodzinnego świętowania w duchu wiary". Podkreślili jednocześnie, że jego istotnym wyrazem jest "modlitewne zgromadzenie wokół daru Bożego Słowa oraz Eucharystii przeżywane zgodnie z tradycją swojego Kościoła".

W apelu zwrócono też uwagę, że w codziennym życiu niedziela traci swój wyjątkowy charakter. "Staje się takim samym dniem jak pozostałe dni tygodnia. Praca ponad miarę odbiera jej sakralny charakter. Coraz częściej chrześcijanie są zmuszani do rezygnowania z udziału w niedzielnych nabożeństwach. A przecież po wielodniowej pracy człowiek ma prawo nie tylko do odpoczynku, ale także - jako chrześcijanin - do świętowania dnia Pańskiego zgodnie ze swoją wiarą" - podkreślili autorzy apelu.

Zwierzchnicy Kościołów chrześcijańskich w Polsce wyrazili również wsparcie dla wszelkich inicjatyw społecznych, które mają na celu "zachowanie świątecznego wymiaru niedzieli, przywracanie w przestrzeni społecznej jej uroczystego charakteru oraz troskę o zgodne z chrześcijańskim duchem formy niedzielnego wypoczynku".

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki podkreślił po podpisaniu apelu, że ma on ogromne znaczenie społeczne i religijne. Jak tłumaczył w rozmowie z dziennikarzami, obecnie w Polsce neoliberalizm tak bardzo rozluźnił praktykę zatrudnienia, że pracownicy nie wiele mają do powiedzenia. "Na początku stoi pieniądz i kwestia ekonomii, a człowiek jest sprowadzony do narzędzia ekonomicznego" - dodał.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.