Korupcja? Można przyjmować kwiaty czy słodycze, ale nigdy pieniądze

- Zwyczajowo akceptowane jest wręczanie i przyjmowanie drobnych upominków, typu kwiaty, słodycze, alkohole, gadżety - nigdy pieniądze - podkreślił w poniedziałek sąd okręgowy w uzasadnieniu wyroku w sprawie oskarżenia dr. Mirosława G. o korupcję.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Korupcja? Można przyjmować kwiaty czy słodycze, ale nigdy pieniądze

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

14 kwi 2014 17:58


Sąd w zasadniczej części podzielił opinię sędziego Igora Tulei odnośnie granicy między korupcją a wdzięcznością pacjenta wobec lekarza.

"Nie da się wyznaczyć ścisłej granicy między przestępstwem a aprobowanym zwyczajem wyrażania wdzięczności przedstawicielom pewnych grup zawodowych. Każdy przypadek jest inny, ale istnieją generalne zasady. W tej sprawie sąd rejonowy je wskazał i prawidłowo zastosował" - ocenili sędziowie sądu odwoławczego.

Jak podkreślono w ustnym uzasadnieniu wyroku, aby uznać, że był to zwyczajowy upominek - musi to być upominek drobny.

"Przyjmowanie pieniędzy nigdy nie mieści się w granicach zwyczaju, bo nie mają charakteru symbolicznego - nawet jeśli kwota jest niewielka, a wręczający traktuje ją jako prezent. Upominek może być tylko drobny: kwiaty, słodycze, alkohole, gadżety" - wskazał sąd.

Sąd uchylił w poniedziałek uniewinnienie kardiochirurga dr. Mirosława G. od części zarzutów korupcyjnych. Utrzymał przy tym karę w zawieszeniu z pierwszej instancji za oskarżenia o inne czyny korupcyjne i prawomocnie uniewinnił lekarza z zarzutów mobbingu.
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.