Komu przekazać 1 proc. podatku? Jest już wykaz organizacji pożytku publicznego

Wykaz organizacji pożytku publicznego, którym można przekazać 1 proc. podatku, jest już dostępny na stronach Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Komu przekazać 1 proc. podatku? Jest już wykaz organizacji pożytku publicznego

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/em

13 sty 2016 18:35


Wiceminister MRPiPS Krzysztof Michałkiewicz, który odpowiada za współpracę z organizacjami pozarządowymi, poinformował w środę (13 stycznia) na spotkaniu z dziennikarzami, że wykaz OPP, którym w tym roku można przekazać 1 proc. został już opublikowany. Wyraził nadzieję, że kwota zebrana w ten sposób w 2016 r. będzie wyższa niż przed rokiem.

Kwoty przekazywane OPP przez podatników wzrastają co roku. W zeszłym roku zdecydowało się na to 12,5 mln osób (47 proc. ogólnej liczby podatników; 57 proc. liczby podatników wykazujących w zeznaniach należny podatek); w sumie organizacje otrzymały ponad 557 mln zł, o ponad 50 mln zł więcej niż rok wcześniej.

Michałkiewicz zapowiedział, że resort będzie zastanawiać się, w jaki sposób poszerzać grono osób, które mogą przekazywać 1 proc. OPP. Przypomniał, że w tej chwili np. emeryci i renciści nie rozliczają się sami, a - jak podkreślił - jest w tym gronie wiele osób, które chciałyby w ten sposób wesprzeć organizacje pozarządowe.

Wykaz organizacji uprawnianych do korzystania ze wsparcia z 1 proc. podatku jest co roku zamieszczany na stronach Departamentu Pożytku Publicznego w MRPiPS. Organizacje mogą stracić ten przywilej m.in. za niedopełnienie obowiązków sprawozdawczych, dlatego lista jest corocznie aktualizowana.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Halyna 2016-03-11 14:53:17

Najważniejsze, aby w ogóle przekazać! Ja od lat wspieram zwierzaki i to właśnie na rzecz organizacji, które pomagają zwierzakom, przekazuję swój %. Do czego oczywiście i Was zachęcam. OTOZ Animals. Twój procent w dobrych rękach.