Karolina Grabowicz-Matyjas: Wciąż mało wiemy o losach emigrantów

- Z jednej strony można ubolewać, że dzisiejsza emigracja jest tak liczna; ale z drugiej strony należy pamiętać, że Polska należy dziś do świata otwartych granic. Warto też mieć na uwadze  coraz bardziej narastające zjawisko imigracji do Polski - mówi Karolina Grabowicz-Matyjas.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Karolina Grabowicz-Matyjas: Wciąż mało wiemy o losach emigrantów

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

15 maj 2015 9:55


Temat emigracji Polaków nigdy się nie wyczerpie - uważa Karolina Grabowicz-Matyjas, dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni, które zostanie otwarte w sobotę. Jej zdaniem, placówka jest potrzebna, gdyż wciąż mało wiemy losach osób, które opuściły ojczyznę.

Czy w Polsce potrzebne jest Muzeum Emigracji?

Karolina Grabowicz-Matyjas: Uważam, że jest wręcz niezbędne. Powód jest bardzo prosty: poza ojczyzną mieszka dziś ponad 20 milionów Polaków i osób polskiego pochodzenia, czyli ponad połowa dzisiejszej populacji kraju. Nie ma powszechnej wiedzy na ten temat, a jeśli nawet taka istnieje, to jest niewystarczająca. Sądzę, że przeciętnemu Polakowi brakuje świadomości o tym, jak ich krajanie żyli kiedyś i jak żyją obecnie poza granicami Polski, czym się tam zajmują i co robią, z jakimi problemami stykają się na co dzień. Polska diaspora żyjąca na świecie jest taka ogromna i dokonuje niezwykłych rzeczy, że trzeba o tym opowiedzieć, wszak na emigracji również tworzyła się historia Polski. Stąd też hasło nam przyświecające: Łączymy historie - zarówno w ich ludzkim wymiarze, jak również w znaczeniu bardziej ogólnym.

Siedziba Muzeum nie jest przypadkowa ...

Miejsce, w którym znajduje się muzeum, jest bardzo ważne dla losów polskiego wychodźstwa. Od lat 30. ubiegłego wieku Dworzec Morski był częścią dobrze rozbudowanej infrastruktury emigracyjnej, która powstała wówczas w Gdyni. Obejmowała ona m.in. połączenia kolejowe i szpital z możliwością kwarantanny. Przede wszystkim jednak nowoczesny jak na ówczesne czasy i zbudowany w modernistycznym stylu Dworzec Morski służył jako ogromna hala odpraw, zapewniając duży komfort podróżnym. Budynek w ostatnich latach został gruntownie wyremontowany i odrestaurowany, i przystosowany do nowej, muzealniczej funkcji. Trudno o bardziej symboliczną lokalizację na siedzibę takiej instytucji, jaką jest Muzeum Emigracji. Jeszcze bardziej wymowny jest sam adres: ul. Polska 1.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.