Karkosik, Sowołow, Kulczyk, Czarnecki, Solorz-Żak: Kto najbogatszy?

Magazyn "Forbes" opublikował najnowszą listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej 10 pojawiły się dwa nowe nazwiska, które w ubiegłym roku nie załapały się nawet do pierwszej setki najbogatszych. Są też zmiany w pierwszej trójce.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Karkosik, Sowołow, Kulczyk, Czarnecki, Solorz-Żak: Kto najbogatszy?

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

26 lut 2015 13:39


Na 10. miejscu listy najbogatszych "Forbesa" uplasował się Roman Karkosik z majątkiem opiewającym na 2 mld 150 mln zł. Karkosik posiada pakiety kontrolne akcji m.in. Boryszewa, Impexmetalu i Skotanu. W ciągu roku jego majątek skurczył się jednak o 300 milionów, przez co Biznesmen spadł z 8. pozycji w 2014 r. na 10.

Na 9. miejscu znaleźli się Jerzy i Anna Starakowie, właściciele Polfarmy, Herbapolu i Polfy. Ich majątek wynosi 3 mld 300 mln zł. Mniej niż w ubiegłym roku, kiedy jeszcze Starakowie zajmowali 7. miejsce.

Spadek z 5. na 8. miejsce na liście najbogatszych zaliczył z kolei German Efromovich, prezes kolumbijskiej spółki Synergy Group, która obsługuje linie lotnicze Avianca. Jego majątek szacowany jest na 3 mld 600 mln zł. Efromovich ma polskie obywatelstwo.

Na 7. miejscu debiutuje Grzegorz Jankilewicz, z pochodzenia Ukrainiec, który ma polskie obywatelstwo i tu prowadzi swoją firmę Mercuria Energy Group, która sprzedaje paliwo Orlenowi i Lotosowi. Jego majątek szacowany jest na 3 mld 700 mln zł. Na 6. miejscu uplasował się wspólnik Jankilewicza, Wiaczesław Smołokowski, który również pochodzi z Ukrainy.

Na 5. miejscu awans z 6. Dariusza Miłka, który stworzył markę obuwniczą CCC. Jego majątek szacowany jest na 3 mld 860 mln zł.

Z pierwszej trójki najbogatszych Polaków wypadł w tym roku Leszek Czarnecki, spadając z 3. na 4. miejsce. Majątek właściciela grupy kapitałowej Getin Holding w ciągu uszczuplił się o ponad 2 mld zł i wynosi obecnie 5 mld zł.

Za to z 4. miejsca na trzecie awansował Michał Sołowow, właściciel akcji m.in. spółek Synthos czy Echo Investment. Jego majątek szacowany jest na 7 mld 700 mln zł.

Liderzy pozostali ci sami. Drugą najbogatszą osobą w Polsce jest Zygmunt Solorz-Żak (majątek szacowany na 11 mld 900 mln zł), twórca telewizji Polsat i właściciel Cyfrowego Polsatu.

Natomiast najbogatszym Polakiem wciąż jest Jan Kulczyk - właściciel firm Kulczyk Holding i Kulczyk Investments. Na swoim koncie ma 15 mld 100 mln zł.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

olek 2015-03-02 19:40:44

Leszek Czarnecki takze wyklada, w sumie bylem bardzo zaintrygowany gdy dowiedzialem sie o tym fakcie

iga 2015-02-28 11:47:18

Osobiście to znam tylko Czarneckiego, bo byłam na wykładzie przez niego prowadzonym i muszę przyznać że zrobił na mnie bardzo pozytywne wrażanie