×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Kariera czy rodzina. Co wybierają Polacy?

  • Justyna Koc
    jk
  • 3 lis 2020 15:55

Na łamach serwisu LiveCareer.pl przeprowadzono badanie „Kariera czy rodzina”, w którym zapytano ponad 1 tys. Polek i Polaków o ich wybory związane z życiem zawodowym i prywatnym. Czy musieli poświęcić życie rodzinne albo przełożyć decyzję o dziecku na później ze względu na karierę? A może było właśnie odwrotnie - zrezygnować ze ślubu, związku albo zakupu domu, ponieważ za rogiem czekał awans?

Kariera czy rodzina. Co wybierają Polacy?
Niewiele osób rezygnuje z dzieci czy związków ze względu na rozwój zawodowy (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Karierę ze względu na dzieci i rodzinę częściej porzucają kobiety - tak odpowiedziało 57 proc. pań biorących udział w badaniu serwisu LiveCareer.pl.
  • Natomiast mężczyźni są bardziej skłonni porzucać plany zawodowe z powodu sprzeciwu swoich partnerek i partnerów.
  • Z badania wynika też, że 42 proc. respondentów przeniosło się do innego miasta ze względu na karierę.

Z badania serwisu LiveCareer.pl „Kariera czy rodzina” jednoznacznie wynika, że karierę ze względu na dzieci i rodzinę częściej porzucają kobiety - 57 proc. ankietowanych pań, które mają dzieci, zrezygnowało z rozwoju zawodowego i poświęciło się wychowaniu dzieci. Wśród mężczyzn było to aż 10 proc. mniej.

Natomiast mężczyźni są bardziej skłonni porzucać plany zawodowe z powodu sprzeciwu swoich partnerek i partnerów. Wśród wszystkich respondentów zrobiło tak 25 proc. ankietowanych, a tym jedna trzecia mężczyzn i 18 proc. kobiet.

- Trudno jest jednoznacznie stwierdzić, dlaczego mężczyźni częściej porzucają rozwój zawodowy z powodu sprzeciwu partnerek i partnerów. Natomiast jasne jest, że w Polsce kobiety częściej zajmują się pracą opiekuńczą związaną zarówno z wychowaniem, jak i opieką nad starszymi członkami rodziny. Wynika to m.in. że wciąż utrzymującej się w kraju luki płacowej - przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto mężczyzn jest o 20 proc. wyższe niż kobiet. Na urlop czy rezygnację z pracy częściej więc decydują się w związkach kobiety, a mężczyźni biorą na siebie utrzymanie rodziny - mówi Małgorzata Sury, autorka badania i ekspertka ds. kariery serwisu LiveCareer.pl.

Natomiast spośród respondentów, którym udawało się łączyć karierę z wychowaniem lub w ogóle nie zdecydowali się na rodzicielstwo, 51 proc. przyznało, że nie jest gotowa zrezygnować z rozwoju zawodowego dla ewentualnego potomstwa. Ponadto 23 proc. ankietowanych przyznało, że przełożyło decyzję o dziecku na później ze względu na karierę.

Relacje najważniejsze

Życie rodzinne to nie tylko dzieci, ale również relacje. Tylko 14 proc. respondentów zrezygnowało z wejścia w stały związek ze względu na karierę (w tym 10 proc. kobiet i 18 proc. mężczyzn). Ze ślubu natomiast zrezygnowało 12 proc. ankietowanych (w tym 15 proc. kobiet i 10 proc. mężczyzn).

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kariera czy rodzina. Co wybierają Polacy?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA