PARTNERZY PORTALU

Już kilkadziesiąt tysięcy emerytów i rencistów pobrało mLegitymację

  • Autor: PAP/JP
  • 13 sty 2023 10:33

Około 50 tys. emerytów i rencistów pobrało już elektroniczną wersję legitymacji, która dostępna jest w bezpłatnej aplikacji mObywatel. Dzięki mLegitymacji można m.in. udowodnić prawo do świadczeń zdrowotnych i skorzystać z ulg, np. ze zniżek na bilety.

Już kilkadziesiąt tysięcy emerytów i rencistów pobrało mLegitymację
Dzięki mLegitymacji można m.in. udowodnić prawo do świadczeń zdrowotnych i skorzystać z ulg, np. ze zniżek na bilety (fot. Shutterstock)
REKLAMA

ZUS w przesłanym PAP komunikacie przypomniał, że od stycznia 2023 r. legitymacje emeryta-rencisty są wydawane w formie elektronicznej. Można z nich korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, np. na telefonie, przy użyciu bezpłatnej aplikacji mobilnej mObywatel. W aplikacji wystarczy wybrać opcję "Dodaj dokument" i na wyświetlonej liście dokumentów wskazać legitymacja emeryta-rencisty.

Czytaj też: Ważny dodatek do pensji. Dostaje go już prawie 90 proc. pracowników

"Elektroniczną wersję mLegitymacji pobierają nie tylko osoby, które przeszły na emeryturę w styczniu. Korzystają z niej również ci, którzy mają tradycyjną plastikową legitymację. To pokazuje, że wprowadzenie tego typu nowoczesnych rozwiązań wśród emerytów i rencistów to dobry krok" - przekazała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Sekretarz stanu w KPRM Adam Andruszkiewicz, cytowany w komunikacie ZUS, poinformował, że od poniedziałku ponad 50 tys. polskich emerytów i rencistów pobrało cyfrową wersję swojej legitymacji.

Czytaj też: Koniec dobrego. Popularny sposób na uniknięcie składek ZUS już nie działa

"Ogromne zainteresowanie tą usługą pokazuje, że polscy seniorzy gotowi są na cyfryzację i chętnie korzystają z nowoczesnych rozwiązań. To dla nas najlepsza motywacja do wprowadzania kolejnych usług w ramach aplikacji mObywatel i rozwijania szeroko rozumianej e-administracji" - zaznaczył.

Szefowa ZUS wyjaśniła, że mLegitymacja działa tak jak tradycyjny dokument. "Pokazując ją na ekranie smartfona, osoba uprawniona potwierdzi, że jest emerytem lub rencistą i skorzysta z ulg i uprawnień jej przysługujących, np. ze zniżek do biletów" - dodała prof. Uścińska.

Emeryci lub renciści, którzy chcieliby otrzymać tradycyjną legitymację w formie karty, będą musieli złożyć w tej sprawie wniosek (formularz ERL). ZUS zaznaczył, że legitymacje emerytów i rencistów, które zostały wydane przed 2023 r., są aktualne, zgodnie z nadanym terminem ważności.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Już kilkadziesiąt tysięcy emerytów i rencistów pobrało mLegitymację

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA