×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Już 875 tys. Ukraińców ma numer PESEL

  • Autor: PAP/JP
  • 15 kwi 2022 14:56

Do piątku numery PESEL otrzymało ok. 875 tys. obywateli Ukrainy - poinformował PAP wiceszef MSWiA, pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy Paweł Szefernaker. Dodał, że w wielu miejscach, gdzie do tej pory funkcjonowały zapisy, numery PESEL są już wydawane na bieżąco.

Już 875 tys. Ukraińców ma numer PESEL
Do piątku numery PESEL otrzymało ok. 875 tys. obywateli Ukrainy (fot. Karollyne Hubert/Unsplah)
REKLAMA

Jak przekazał wiceszef MSWiA, do piątku punkty w całej Polsce wydały uchodźcom z Ukrainy prawie 875 tys. numerów PESEL. Dodał, że w dużych miastach punkty, gdzie dotąd numery PESEL były wydawane w ramach zapisów, obecnie prowadzą obsługę na bieżąco, a interesantom numer nadawany jest tego samego dnia. "Taka osoba musi oczywiście poczekać, ale nie jest tak, że musi się zapisywać na kilka dni do przodu" - zapewnił Szefernaker.

Wcześniej w rozmowie z wprost.pl pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy mówił, że strona rządowa zakłada, że osoby rejestrujące się w bazie PESEL to osoby, które chcą w Polsce pozostać na dłużej. Dodał, że osobom tym rząd chce stworzyć jak najlepsze warunki.

Zapowiedział również, że trwają rozmowy z przedsiębiorcami dotyczące przygotowania narzędzia pozwalającego Ukraińcom z numerem PESEL na umieszczenie swoich kwalifikacji zawodowych na przeznaczonym do tego portalu.

"Rozmawiamy też ze związkami zawodowymi, żeby to było w konsensusie na ryku pracy" - powiedział. Zaznaczył, że prace koordynuje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, a od strony technicznej sekretarz stanu w KPRM ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński. "Myślę, że na początku maja będziemy mogli już z tym ruszyć" - ocenił Szefernaker.

W piątek Straż Graniczna poinformowała, że od 24 lutego, czyli od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę, do Polski wjechało z tego kraju ponad 2,757 mln osób. W czwartek funkcjonariusze SG odprawili 26,8 tys. podróżnych, a w piątek do godziny 7 rano - 6,2 tys.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Już 875 tys. Ukraińców ma numer PESEL

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA