×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Japonia. Grający muzykę dron wypędzi pracowników z biura

  • Gabriel Paździor
    GP
  • 11 gru 2017 14:35

Japońskie firmy w kwietniu dostaną do dyspozycji muzycznego drona, który będzie irytował pracowników zostających dłużej w pracy. Pomysł ma pomóc w walce z przepracowaniem Japończyków, które jest już w tym kraju praktycznie problemem społecznym.

Japonia. Grający muzykę dron wypędzi pracowników z biura
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Takiego zastosowania drona w HR jeszcze nie było. Jak poinformował 9 grudnia technologiczny portal internetowy The Verge, w Japonii znaleziono nowe zastosowanie dla dronów. W kontekście tej informacji trzeba pamiętać, że Japonia to jeden z najbardziej zapracowanych krajów świata. Od końca II wojny światowej Japończycy pracują dużo, a w ostatnich dziesięcioleciach to zjawisko stało się wręcz problemem społecznym azjatyckiego kraju.

Jak ma pomóc muzyczny dron?

System, który ma pomóc z przepracowaniem Japończyków zaproponowała firma telekomunikacyjna NTT. Rozwiązanie jest stosunkowo proste i zakłada, że przestrzeń biurową będą patrolować drony wyposażone w system nagłośnienia. Dron będzie badał, kto już opuścił biuro, a kto nie. Pracownik przy stanowisku otrzyma małą niespodziankę.

Dron zawiśnie nad miejscem pracy i zacznie odgrywać melodię. Jak informował brytyjski "The Independent", nie będzie to też jakakolwiek melodia, a szkocka "Auld Lang Syne". To tradycyjna pieśń odgrywana na dudach. W Japonii jest częstym sygnałem np. zamykania sklepów.

Dudy to instrument ludowy Szkocji, źródło: pixabay.com
Dudy to instrument ludowy Szkocji, źródło: pixabay.com

- Już sam fakt, że dron się zbliża, wpłynie na pracownika. Nie można się dobrze skupić czy dalej pracować mając świadomość, że się zbliża - uzasadniał psychologiczną sztuczkę, którą dron ma odgrywać na pracownikach, Norihiro Kato. Kato jest współtwórcą rozwiązania.

System będzie testowany w kwietniu 2018 r. Miesięczny abonament za używanie jednego drona ma wynosić 50 tysięcy jenów, co przelicza się na około 450 dolarów. 

Zdaniem niektórych ekspertów takie rozwiązanie jednak nie przysłuży się walce z problemem przepracowujących się Japończyków. Scott North z Uniwersytetu w Osace, komentując sprawę dla BBC, zaznaczał, że jest bardziej prawdopodobne, iż ci po prostu zabiorą pracę do domu.

- Dla poprawy sytuacji trzeba zmniejszyć zakres obowiązków, które wykonuje jeden pracownik - przekonywał socjolog. - W mojej ocenie trzeba to zrobić, zmieniając kulturę pracy w Japonii albo zatrudnić większą liczbę pracowników.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Japonia. Grający muzykę dron wypędzi pracowników z biura

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA