×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Jaka będzie przyszłość Polaków po brexicie?

  • Autor: PAP/RAF
  • 30 sty 2020 6:56

Jak czytamy w "Dzienniku Gazeta Prawna" prawie 400 tys. Polaków nie uzyskało jeszcze prawa do pozostania w Wielkiej Brytanii.

Jaka będzie przyszłość Polaków po brexicie?
Warunkiem pozostania na Wyspach jest uzyskanie statusu osoby osiedlonej. (fot. pixabay)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Jak podkreśla dziennik, czekający nas jutro w nocy brexit "nie oznacza jeszcze trzęsienia ziemi" dla obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii, ponieważ od 1 lutego rozpoczyna się 11-miesięczny okres przejściowy, w którym zachowana zostanie swoboda przepływu osób pomiędzy UE a Wyspami.

W artykule przypomniano, że warunkiem pozostania na Wyspach po tym okresie jest uzyskanie statusu osoby osiedlonej. - Z danych brytyjskiego resortu spraw wewnętrznych (Home Office) za grudzień 2019 r. wynika, że do tej pory wniosek o nadanie statusu takiej osoby złożyło ponad pół miliona naszych rodaków. To najwięcej spośród wszystkich 27 europejskich narodowości mieszkających w Wielkiej Brytanii. Ale też polska mniejszość licząca 905 tys. osób jest tam największa. To oznacza sporą niepewność dla 393 tys. polskich obywateli, którzy nadal nie złożyli dokumentu do Home Office - czytamy.

Czytaj też: Brexit: Polacy nie będą mogli legalnie pracować w Wielkiej Brytanii?

Zgodnie z szacunkowymi danymi przytaczanymi przez "DGP" liczba obywateli UE mieszkających na Wyspach to 3-3,6 mln osób. - Do tej pory wnioski złożyło ponad 2,7 mln osób. Wynika z tego, że nawet 900 tys. osób może mieć powody do zmartwienia - napisano.

Dziennik przypomina, że status jest przyznawany, jeśli osoba udowodni, że mieszka w Wielkiej Brytanii od co najmniej pięciu lat. Ci, którzy nie mają wystarczająco długiego stażu, dostają status tymczasowy. Podania będzie można składać do 30 czerwca 2021 r.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jaka będzie przyszłość Polaków po brexicie?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA