PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Integracja Ukraińców kosztowała nas już kilkanaście miliardów złotych

  • Autor: PAP/JP
  • 18 sty 2023 12:46

To, co pracujący w Polsce uchodźcy z Ukrainy wpłacają do naszego systemu ubezpieczeń społecznych, już praktycznie równoważy środki za czas, kiedy udzielaliśmy im pomocy. Integracja społeczna uchodźców dotychczas kosztowała budżet państwa 2,5-3 mld euro (11,8-14,1 mld zł - red.) - powiedziała w środę w Studiu PAP minister Agnieszka Ścigaj.

Integracja Ukraińców kosztowała nas już kilkanaście miliardów złotych
Najwięcej cudzoziemców pracujących w Polsce stanowią obywatele Ukrainy (fot. Ahmed Zalabany/Unsplash)
REKLAMA

Minister ds. integracji społecznej Agnieszka Ścigaj w środę w rozmowie z PAP.PL pytana była m.in. o dotychczasowe koszty poniesione przez skarb państwa związane z integracją społeczną uchodźców z Ukrainy.

Czytaj też: Większość Ukraińców zmieniła zdanie o Polakach

"One cały czas są nie do końca policzalne z uwagi na naszą otwartość i otwartość naszych systemów w różnych obszarach, dlatego że oni korzystają po prostu na takich samych zasadach jak Polacy z wielu naszych usług. Natomiast mówimy tutaj o 2,5 mld do 3 mld euro (11,8-14,1 mld zł - red.), więc są to dosyć duże koszty" - powiedziała Ścigaj.

Według niej pieniądze te można potraktować jako "pewną inwestycję", w przypadku której należy mówić też o "wzroście potencjału", gdyż większość z uchodźców podejmuje pracę, płaci w Polsce składki i podatki.

Czytaj też: Jak poprawnie wystawić skierowanie do lekarza medycyny pracy

"Ponad 600 tys. osób z tego półtora miliona (uchodźców - red.), miliona aktywnych zawodowo podjęło już pracę. Są takie dane, ostatnie wyliczenia, że to, co wpłacają do naszego systemu ubezpieczeń społecznych, już praktycznie równoważy ten czas, kiedy udzielaliśmy im pomocy, takiej czysto socjalnej" - powiedziała minister.

Jak oceniła, system pomocy uchodźcom z Ukrainy, który miał uchronić nas przed katastrofą humanitarną i zabezpieczyć podstawowe wsparcie osobom uciekającym przed wojną, zadziałał sprawnie. "Polskie społeczeństwo zdało egzamin na wysokim poziomie, za to nas chwali również cały świat" - dodała Ścigaj.

Podkreśliła, że Polska i inne kraje, które solidarnie w imieniu Unii Europejskiej przyjęły uchodźców z Ukrainy, powinny być mocniej wspierane finansowo przez samą UE. Dodała, że do tej pory Polska otrzymała z Unii na ten cel 200 mln euro. W jej ocenie, jest to "bardzo niewielka kwota". Dodała, że Polska otrzymała również zgodę UE na przesunięcia niewykorzystanych środków unijnych na realizację innych projektów.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Integracja Ukraińców kosztowała nas już kilkanaście miliardów złotych

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA