×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Im mniej snu, tym większe zaufanie do robotów

  • Autor: PAP/km
  • Opublikowano: 14 lis 2022 16:43

Im krócej ktoś spał, tym wyższy miał poziom zaufania do robota – poinformowała w poniedziałek o wynikach badań swoich studentów krakowska AGH. W testach jako model posłużył łazik marsjański Kalman, skonstruowany przez młodych naukowców.

Im mniej snu, tym większe zaufanie do robotów
Projekt miał na celu wskazać przede wszystkim, jakim poziomem zaufania człowiek może darzyć roboty (fot. Shutterstock(
REKLAMA

Badanie z udziałem członków zespołu Koła Naukowego AGH Space Systems przeprowadzili studenci Nina Bażela i Paweł Graczak, również należący do tego zespołu. Wyniki przygotowali na podstawie obserwacji członków koła naukowego oraz odpowiedzi udzielonych na pytania w kwestionariuszach. W testach jako model wykorzystano łazika marsjańskiego Kalman, którego studenci stworzyli pięć lat temu.

Funkcje łazika marsjańskiego są zbliżone do tych, które mają roboty pracujące w niebezpiecznych warunkach - poszukujące ofiar katastrof lub wykonujące zadania na terenach działań wojennych. Oznacza to, że poziom zaufania człowieka do maszyny powinien być na tyle wysoki, aby powierzyć jej tak odpowiedzialne i trudne zadania.

Wyniki badań pokazały, że wszyscy członkowie zespołu mają wysoki poziom zaufania do łazika - w skali od 1 do 5 wynosił blisko 4 punkty.

Analizy dowiodły jednak, że im krócej ktoś spał, tym wyższy miał poziom zaufania do łazika.

- Wynik ten jest o tyle ciekawy, że zespoły współpracujące z robotami przy szukaniu ofiar na terenie katastrof naturalnych czy działań wojennych, często mogą pracować w warunkach podwyższonego stresu i obniżonej ilości i jakości snu. Jak pokazują wyniki badania, może to prowadzić do zbyt wysokiego poziomu zaufania do robota i powierzania mu zbyt trudnych zadań lub ignorowania jego ograniczeń. Z tego względu chcielibyśmy ten wątek badań w przyszłości rozwinąć i sprawdzić czy taki efekt występuje również w innych zespołach - powiedziała współautorka badań Nina Bażela.

Zobacz: Roboty na pomoc ludzkości. Jak sztuczna inteligencja pomoże nam w codziennych obowiązkach?

Studenci próbowali też odpowiedzieć na pytanie, czy łazika można uznać za robota społecznego, i - według autorów badania - odpowiedź jest twierdząca.

Różnorodne sytuacje społeczne, w których bierze udział Kalman, to np. uczestnictwo w targach czy konferencjach, podczas których członkowie zespołu za pomocą łazika podają widzom różne przedmioty czy urodziny robota, podczas których dmuchał świeczkę i kroił tort lub wyprowadzanie go na spacer przez członków zespołu.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Im mniej snu, tym większe zaufanie do robotów
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • John Wayne 2022-11-15 11:53:27

    Pytanie czy autor artykułu załapał pewien żartobliwy wydźwięk wyniku tych badań. Badani brali udział w rozwoju tego łazika w ramach przygotowań do konkursu. Natura pracy w kole naukowym polega na tym, że w przeddzień prezentacji konstrukcji na zawodach zarywa się noc żeby dopracować jak najwięcej rzeczy które sprawiały trudności albo wyszły w praniu po dniach treningowych. Stąd cała korelacja - cały zespół pracował do ostatnich chwil nad ostatnimi szlifami więc poziom zaufania wzrósł, a krótki sen jest efektem ubocznym ;)

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA