Ile godzin dziennie pracują Polacy?

Śpimy 8,5 godziny, godzinę tracimy w drodze do pracy, a po pracy prawie 4 godziny zajmuje nam prowadzenie domu. Na życie towarzyskie, rozrywkę i kulturę starcza tylko godzina dziennie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ile godzin dziennie pracują Polacy?

PODZIEL SIĘ


Autor: JP/mojapolis.pl

4 sty 2016 17:17


Kobiety poświęcają na pracę przeciętnie 7 godzin, mężczyźni godzinę więcej. W porównaniu do 2003 roku pracujemy o 30 minut dłużej. Przeciętny czas pracy kobiet wydłużył się o 40 minut, a mężczyzn o 20 minut.

Badania GUS-u pokazują też, że najdłużej pracują osoby z wykształceniem średnim i zasadniczym zawodowym (7 godzin i 50 minut), krócej osoby z wyższym wykształceniem (7 godzin i 28 minut), gimnazjalnym (6 godzin i 47 minut) oraz podstawowym (6 godzin i 36 minut).

W województwie zachodniopomorskim praca zajmuje średnio 8 godzin, a w województwie lubelskim godzinę mniej.

Dojazdy do pracy zajmują przeciętnie blisko godzinę. Najwięcej czasu na podróże do pracy poświęcają mieszkańcy województwa mazowieckiego (średnio 1 godzinę i 12 minut), najmniej – lubuskiego (52 minuty).

Sen i jedzenie

Śpimy przeciętnie 8 godzin i 37 minut, o 6 minut dłużej niż w 2003 roku. Jedzenie i picie zajmuje 1 godzinę i 35 minut, mycie, ubieranie się i inne potrzeby osobiste – 59 minut. Zaspokajanie potrzeb fizjologicznych zajmuje kobietom 20 minut więcej niż mężczyznom.

Wg badań GUS zdecydowanie dłuższy jest sen emerytów i rencistów (przeciętnie trwa 9 godzin i 11 minut) niż rolników (8 godzin i 12 minut) i pracowników najemnych (8 godzin i 8 minut).

W rodzinach z dziećmi sen zajmuje średnio 8 godzin i 21 minut, w domach bez dzieci o 20 minut dłużej. Najlepiej wysypiają się prowadzący 1-osobowe gospodarstwa domowe – śpią przeciętnie 9 godzin dziennie.

Czas wolny od pracy

Na życie towarzyskie, wizyty w kinie, teatrze, muzeach czy na wydarzeniach sportowych, a także na bierny odpoczynek poświęcamy dziennie ok. godziny.

Do rozwijania własnych zamiłowań przyznaje się 36 proc. osób (średni czas 1 godzina 36 minut dziennie), do korzystania z komputera 27 proc. osób (1 godzina 22 minuty), do czytania 31 proc. (1 godzina i 8 minut), do oglądania telewizji 86 proc (2 godziny i 30 minut).

Im starsze grupy wiekowe, tym mniej osób przyznaje się, że znajdują czas na rozwijanie własnych zainteresowań. 85 proc. młodzieży w wieku 10-14 lat rozwija swoje hobby, w tym korzysta z komputera i internetu, wśród osób powyżej 65. roku życia – tylko 21 proc.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!
GUS

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.