×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Ikea zwolniła pracownika za homofobię. Sąd właśnie uniewinnił szefową HR

  • Autor: PAP/JP
  • 4 lut 2022 17:06

Krakowski sąd uniewinnił w piątek Katarzynę N., która kierowała działem personalnym w sklepie Ikea, a którą prokuratura oskarżyła o dyskryminację ze względu na wyznanie. Chodziło o zwolnienie pracownika, który na wewnętrznym forum firmy zamieścił wpis krytykujący środowiska LGBT.

Ikea zwolniła pracownika za homofobię. Sąd właśnie uniewinnił szefową HR
Zdaniem prokuratury kierowniczka z Ikei "naruszyła prawa pracownika wyznającego wartości katolickie" (fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Sąd Rejonowy w Krakowie, przed którym od listopada 2020 r. toczył się proces Katarzyny N., uniewinnił kobietę od zarzucanego jej czynu - podał w piątek krakowski sąd okręgowy. Kosztami procesu obciążony został Skarb Państwa.
  • Prokuratura będzie apelować. Jej zdaniem oskarżona kierowniczka sieci Ikea naruszyła prawa pracownika wyznającego wartości katolickie, doprowadzając do zwolnienia go z pracy "z powodu swoich uprzedzeń".
  • Jak twierdzi prokuratura, wpis pracownika był jedynie "odpowiedzią na wcześniejsze działanie pracodawcy promującego ideologię LGBT".

Proces karny został wszczęty przez prokuraturę z urzędu, po zapoznaniu się z doniesieniami medialnymi i po postępowaniu przygotowawczym, w którym zeznawał zwolniony pracownik - Janusz Komenda (wyraził zgodę na podawanie nazwiska - red.). Mężczyzna w osobnym procesie domaga się przywrócenia do pracy i zarzuca byłemu pracodawcy szykanowanie.

Sprawa ma związek z wydarzeniami z maja 2019 r., kiedy to Ikea zamieściła komunikat dotyczący "Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii".

Wówczas w wewnętrznej sieci przeznaczonej do komunikacji jeden z pracowników krakowskiego sklepu Janusz Komenda napisał: "Akceptacja i promowanie homoseksualizmu i innych dewiacji to sianie zgorszenia", po czym zacytował wersety z Pisma Świętego. Chodzi o fragmenty: "Biada temu, przez którego przychodzą zgorszenia, lepiej by mu było uwiązać kamień młyński u szyi i pogrążyć go w głębokościach morskich" oraz "Ktokolwiek obcuje cieleśnie z mężczyzną, tak jak się obcuje z kobietą, popełnia obrzydliwość. Obaj będą ukarani śmiercią, a ich krew spadnie na nich". Kilka dni później mężczyzna został zwolniony.

Zwolniony za "wyznawanie wartości katolickich"

Wyrok uniewinniający prokuratura uważa za błędny, wniesiemy apelację - poinformowała  rzeczniczka Prokuratury Okręgowej Warszawa Praga Katarzyna Skrzeczkowska. Jej zdaniem oskarżona kierowniczka sieci Ikea naruszyła prawa pracownika wyznającego wartości katolickie, doprowadzając do zwolnienia go z pracy z powodu swoich uprzedzeń.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Ikea zwolniła pracownika za homofobię. Sąd właśnie uniewinnił szefową HR
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Antychryst 2022-02-05 18:19:32

    I bardzo dobrze, w końcu jakiś powiew nadzie na wydobycie się z ciemnogrodu.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA