GUS, wydatki w gospodarstwach domowych: Na co Polacy wydają pieniądze?

• GUS sprawdził, jak wyglądają przeciętne wydatki na osobę w gospodarstwie domowym.
• Według danych jedna czwarta wydatków idzie na żywność, a jedna piąta na mieszkanie.
• Najniższe przeciętne wydatki na jedną osobę odnotowano w województwie świętokrzyskim.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

GUS, wydatki w gospodarstwach domowych: Na co Polacy wydają pieniądze?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

16 cze 2016 9:39


Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że wraz z wzrostem dochodów Polaków (w 2015 roku wyniósł 1386 zł i był wyższy o 4,3 proc. od tego z poprzedniego roku) rosły także przeciętne miesięczne wydatki. W 2015 r. osiągnęły one w gospodarstwach domowych wartość 1091 zł na osobę. To o 2,1 proc. więcej niż w roku 2014.

W województwie mazowieckim średnie miesięczne wydatki na osobę, tak jak i w roku poprzednim, były wyższe niż dla Polski ogółem o 25,6 proc. Najniższe przeciętne wydatki na jedną osobę odnotowano w województwie świętokrzyskim - mniejsze o 17,2 proc. od średniej dla całego kraju.

Czytaj też: Czym różnią się wydatki Polaka, Niemca i Francuza?

Na co wydajemy? Jedną czwartą (24 proc.) miesięcznych wydatków na osobę w gospodarstwie domowym pochłaniają zakupy żywności i napojów bezalkoholowych. Kolejny duży dział to opłaty za użytkowanie mieszkania i nośniki energii. Ta pozycja absorbuje 20 proc. naszych wydatków.

W ciągu ostatnich dwunastu lat udział wydatków na żywność i napoje bezalkoholowe w wydatkach ogółem spada. W 2004 r. było to aż 27,8 proc., a w 2010 r. już tylko 24,9 proc. Ten poziom utrzymał się przez kolejne trzy lata i od 2014 r. GUS znów odnotowuje tu spadek. Niestety udział wydatków na mieszkanie jest obecnie taki sam jak przed dwunastoma laty.

Niemal 9 proc. przeciętnych wydatków na osobę to wydatki na transport. Po około 5 proc. przeznaczamy na: odzież i obuwie (5,4 proc.), zdrowie (5,3 proc.), wyposażenie mieszkania i prowadzenie gospodarstwa domowego (5 proc.) oraz łączność, w tym internet (5 proc.).

Zostaje też trochę na przyjemności. W strukturze przeciętnych miesięcznych wydatków na osobę 6,7 proc. to rekreacja i kultura, 4,2 proc. - restauracje i hotele, 2,5 proc. - napoje alkoholowe. Udział wydatków na edukację to zaledwie 1 proc. Dla porównania w 2005 roku na rekreację i kulturę przeznaczaliśmy 8 proc., na hotele i restauracje 2,3 proc., a na alkohol - 2,7 proc.

To średnia ogółem, ale wszystko zależy od rodzaju gospodarstwa domowego. Na przykład w gospodarstwach pracujących na własny rachunek udział wydatków na żywność to 20,5 proc. wszystkich wydatków, a w gospodarstwach rolników - aż 31,3 proc. Te pierwsze przeznaczają na restauracje i hotele 5,6 proc., podczas gdy emeryci tylko 2,7 proc.

Jak podkreśla GUS, struktura wydatków różnicowana jest też przez sytuację dochodową gospodarstw domowych. Kwota przeciętnych miesięcznych wydatków na osobę na żywność i napoje bezalkoholowe w grupie najbogatszych była prawie dwukrotnie wyższa niż w grupie najuboższych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

asd 2017-03-16 11:27:22

jasne i uwalić się na następne mc jeszcze bardziej w doope wsadz sobie ten kredyt

Iza 2016-08-19 14:25:05

Wydatki rosną z roku na rok. Czasem dobrze jest wziąć szybką pożyczkę z ferratum banku, aby dopiąć budżet. Bez papierologii i na dobrych warunkach