Grube miliardy płyną do kraju od Polaków na emigracji

Według danych Banku Światowego, Polska jest w pierwszej dwudziestce krajów, do których przekazywane jest najwięcej gotówki – głównie od emigrantów pracujących za granicą.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Grube miliardy płyną do kraju od Polaków na emigracji

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

16 cze 2015 16:53


Emigranci co roku przekazują za pośrednictwem bezpośrednich transferów gotówkowych do swoich rodzin w Polsce ok. 30 mld zł (7,5 mld dolarów). Co ciekawe, głównym źródłem tych pieniędzy nie jest Wielka Brytania, która zajmuje drugie miejsce, a Niemcy.

Stany Zjednoczone, gdzie ciągle mieszka największa grupa Polonii, zajmują pod tym względem dopiero trzecie miejsce. Imigranci pracujący w Polsce z kolei wysyłają pieniądze głównie na Ukrainę. W samym 2014 roku przekazano tam z terenu naszego kraju ok. 1,2 mld zł (374 mln dolarów) - podaje MoneyGram w specjalnym raporcie na temat rynku przekazów pieniężnych na świecie.

Nawet 20 milionów polskich emigrantów

Poza granicami Polski mieszka według różnych szacunków od 15 do 20 milionów Polaków lub osób polskiego pochodzenia - to trzecia najliczniejsza diaspora świata. Największe skupiska Polonii to Stany Zjednoczone (ok. 10 mln osób), Niemcy, Brazylia, Ukraina, Francja i Białoruś, Wielka Brytania, Kanada, Rosja i Litwa.

Według danych GUS, w 2012 roku z Polski wyjechało w celach emigracyjnych ok. 20 tys. osób, aż 32 tys. w roku 2013 i podobna liczba w roku 2014. Emigranci z Polski osiedlają się na stałe lub czasowo głównie w Niemczech, Wielkiej Brytanii, USA, Holandii i Irlandii. Opuszczają przede wszystkim województwa położone na południu kraju – śląskie, małopolskie, podkarpackie i dolnośląskie. W 2014 roku w naszym kraju przybyło jednocześnie około 12 tys. imigrantów.

Najwięcej wysyłają Polacy pracujący w Niemczech

W ubiegłym roku co trzeci przekaz pieniężny skierowany do Polski pochodził z Niemiec, skąd w sumie trafiło do naszego kraju ok. 9,2 mld zł (2,3 mld dolarów). Zachodni sąsiad był głównym celem emigracji zarobkowej Polaków przed akcesją do Unii w roku 2004. Dziś w Niemczech mieszka i pracuje ok. 680 tys. obywateli polskich. Stanowią oni 8 proc. wszystkich obcokrajowców w tym kraju.

W przeciwieństwie do Wielkiej Brytanii, emigracja do Niemiec ma charakter czasowy. Od roku 1989 przykładowo stale rośnie liczba mieszkańców Górnego Śląska, którzy regularnie przekraczają polsko-niemiecką granicę w celu wykonywania pracy zarobkowej. Okresy przebywania za granicą mogą trwać latami, albo być ograniczone do których interwałów (np. praca sezonowa).

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.