Gdzie mieszkają najbardziej zadowoleni Polacy?

Prawie 23 proc. Polaków ocenia swoją sytuację materialną jako dobrą lub bardzo dobrą.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Gdzie mieszkają najbardziej zadowoleni Polacy?

PODZIEL SIĘ


Autor: jm/mat.pras.

27 lis 2014 18:13


Więcej niż połowa, bo aż 57 proc. twierdzi, że ich budżet wystarcza im do normalnego funkcjonowania, ale bez wygód i luksusów. Natomiast co piątemu Polakowi brakuje pieniędzy na podstawowe wydatki – podał Główny Urząd Statystyczny. Jak te subiektywne oceny mają się do dochodów w poszczególnych regionach kraju?

Liderami, jeśli chodzi o zadowolenie z sytuacji w gospodarstwach domowych, są mieszkańcy województw: mazowieckiego i opolskiego (suma ocen bardzo dobrych i dobrych wynosi w tych regionach po 28 proc.) oraz pomorskiego (27 proc.).

We wszystkich województwach jako „znośną” ocenia swoją sytuację więcej niż połowa badanych (od 52 do 62 proc.). Najwięcej takich ocen odnotowano w wielkopolskim (62 proc.) oraz łódzkim i małopolskim (po 60 proc.).

Natomiast w grupie, która najgorzej oceniła swój budżet domowy, przodują mieszkańcy województw: podkarpackiego (25 proc.), lubuskiego i warmińsko-mazurskiego – po 27 proc.

Dochód w odniesieniu do budżetu domowników

Przedstawione powyżej oceny są subiektywne. Dane liczbowe o poziomie dochodów i wydatków w regionach pokazują, że nie zawsze ocena poziomu życia jest zgodna z dochodem na osobę w rodzinie w danym województwie.

Czytaj też: Praca nie jest Polakom potrzebna do szczęścia?

Dochód to uzyskane przychody z poszczególnych źródeł (nie tylko z pracy najemnej) pomniejszone o podatki, składki na ubezpieczenia społeczne i inne potrącenia. Dochód przeznaczyć możemy na konsumpcję, spłatę zobowiązań (np. kredytowych), inwestycje lub oszczędności.

W porównaniu z rokiem 2012 obserwujemy jego wzrost we wszystkich województwach, całościowo dla Polski o 0,7 proc. do poziomu 1 299 zł na jedną osobę. Różnica pomiędzy najwyższym a najniższym średnim dochodem na osobę w województwach w 2013 roku wyniosła 53,3 pkt. proc. Dochód w poszczególnych województwach w stosunku do przeciętnego dochodu dla całej Polski obrazuje mapa poniżej:

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.