Gap year - nowy trend wśród studentów?

• Wśród studentów i absolwentów szkół średnich coraz popularniejsza staje się idea gap year, polegająca na rocznej przerwie od dotychczasowych zajęć w rodzimym kraju i wyjeździe za granicę w celu zdobycia doświadczenia także zawodowego.
• Powodów wyjazdów jest jednak więcej, wśród nich chęć odetchnięcia od nauki.
• W Norwegii, Danii i w Turcji ponad 50 proc. osób przed studiami decyduje się na taki krok.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Gap year - nowy trend wśród studentów?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

9 lut 2016 15:19


Gap year polega na przerwaniu wszelkich dotychczasowych zajęć w rodzimym kraju i wyjeździe za granicę w celu zdobycia cennego doświadczenia. Zazwyczaj młodzi ludzie decydują się na taki krok w trakcie studiów – po nieudanej sesji egzaminacyjnej lub źle dobranym kierunku studiów – oraz zaraz po zdaniu egzaminu dojrzałości i obronieniu licencjatu.

Chęć podszkolenia umiejętności językowych, poznania nowej kultury i sprawdzenia się w zupełnie innych sytuacjach życiowych to tylko część z powodów, dla których decydują się na gap year.

Dlaczego młode, ambitne osoby wstrzymują lub przekładają studia?

Wielu nastolatków w europejskich krajach decyduje się na gap year zaraz po ukończeniu szkoły średniej. Jak wynika z danych Nordic Institute for Studies in Innovation  w Norwegii, Danii i w Turcji ponad 50 proc. osób przed studiami decyduje się na taki krok.

- Według danych American Gap Association z roku na rok coraz więcej osób wyjeżdża na gap year. Decydują się na taki wyjazd z przeróżnych powodów. Ponad 90 proc. z nich chce zdobyć cenne doświadczenie, 85 proc. wskazuje również chęć podróżowania i poznawania innych kultur, a 82 proc. zamierza po prostu odetchnąć od nauki - mówi Piotr Majdan, country manager Education First, firmy specjalizującej się w organizowaniu wyjazdów typu gap year i zagranicznych kursów językowych.

- Istotne dla co drugiego gap year’owicza jest także sprawdzenie możliwości studiowania
za granicą, a dla 44 proc. możliwości podjęcia pracy. Chęć nauki języka obcego przemawia
za gap year do nieco ponad 40 proc. osób. Niespełna co trzeci gap year’owicz wyjeżdża,
żeby zdobyć doświadczenie zawodowe – dodaje Majdan.

Fot. Mat. pras. Fot. Mat. pras.

Jakie korzyści wiążą się z gap year?

Lepsze wyniki w nauce

Studenci, którzy zdecydowali się na gap year, po powrocie uzyskują lepsze wyniki na uczelniach. Robert Clagett były dziekan Middlebury College zbadał, że uczniowie po roku przerwy od nauki po powrocie uzyskują względem pozostałych uczniów od 0,15 do 0,20 wyższą średnią ocen w czterostopniowej skali.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.