Firmy wciąż korzystają z nielegalnego oprogramowania

Chociaż czasy piractwa na masową skalę minęły, wciąż w niektórych przedsiębiorstwach działają nielicencjonowane programy. Według danych BSA w ubiegłym roku organizacja otrzymała 771 zawiadomień o takich przypadkach, a łączna kwota odszkodowań sądowych i pozasądowych na rzecz producentów oprogramowania wyniosła niemal 1,6 mln zł. Najwyższe odszkodowanie to niemal 350 tys. złotych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Firmy wciąż korzystają z nielegalnego oprogramowania

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl (WGK)

wnp.pl

6 mar 2014 12:13


W całym regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki BSA | The Software Alliance zareagowało na 1305 przypadków naruszeń prawa. Doszło do 426 ugód na mocy których przedsiębiorcy z wypłacili blisko 15 mln dolarów - 9 mln dolarów tytułem odszkodowań i blisko 6 mln dolarów w ramach tzw. legalizacji, czyli kosztów nabycia legalnego oprogramowania. Najwyższa ugoda opiewała na 1,3 mln dolarów.

Ubiegły rok był dla BSA rekordowy z prawie 800 sprawami. Rok wcześniej zgłoszono 600 przypadków, a w 2011 roku - prawie 400. - Wzrasta liczba zgłoszeń poważnych naruszeń, co przekłada się na większe odszkodowania od nieuczciwych przedsiębiorców. Najwyższa kwota odszkodowania wyniosła w zeszłym roku blisko 350 tys. złotych podczas gdy rok wcześniej 225 tysięcy złotych. Opublikowane dane dowodzą, że systematyczny wzrost skuteczności działań BSA w Polsce jest faktem - komentuje Bartłomiej Witucki, koordynator BSA | The Software Alliance w Polsce.

BSA prowadzi też kampanie telewizyjne mające zachęcić przedsiębiorców do dobrowolnej legalizacji oprogramowania. Poza kosztami, interwencje BSA mogą wiązać się z przestojami w firmach w wypadku zatrzymania przez policję twardych dysków. Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.