PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Elżbieta Rafalska: 500 plus i wyższe płace zachęcają do decydowania się na dzieci

  • Autor: PAP/AT
  • 20 lip 2017 8:25

Nie tylko program Rodzina 500+ zachęca Polaków do decydowania się na dzieci, także stabilizacja rynku pracy, program mieszkanie plus, wyższe płace.

Elżbieta Rafalska: 500 plus i wyższe płace zachęcają do decydowania się na dzieci
Adobe Stock
REKLAMA

"W ogólnym bilansie jest wzrost i ciągle jest szansa na te ponad 400 tys. urodzeń w bieżącym roku" - powiedziała w wywiadzie dla 'Naszego Dziennika" minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

"Nie ma najmniejszych obaw, by ministerstwo chciało, aby wszystkie polskie dzieci były w żłobkach. Jednak powinniśmy dołożyć starań, by osoby chcące lub zmuszone szukać opieki dla dziecka ją znalazły. Na razie mamy tak niski poziom opieki żłobkowej - 11 proc., że nam to nie grozi. Obecna sytuacja, w której 70 proc. polskich gmin nie ma żadnej formy opieki nad małym dzieckiem nie jest korzystna. Nasza polityka jest pełna umiaru i nie przebiega pod hasłem: wszystkie dzieci do żłobka" - zapewnia minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska w rozmowie z "Naszym Dziennikiem".

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Pytana, czy zaskoczył ją spadek liczby urodzeń w kwietniu, minister przyznała, że był to dla niej najbardziej wrażliwy miesiąc. "Istotnie zanotowaliśmy niewielki spadek narodzin, bo o 600 dzieci. Te dane mogą być jeszcze skorygowane przez GUS. Procesów demograficznych nie liczy się co do tygodnia i miesiąca, choć oczywiście wolałabym, żeby to był wyższy wzrost. W ogólnym bilansie jest jednak wzrost i ciągle jest szansa na te ponad 400 tys. urodzeń w bieżącym roku. Nie tylko program Rodzina 500+ zachęca Polaków do decydowania się na dzieci, także stabilizacja rynku pracy, program mieszkanie plus, wyższe płace" - wskazywała szefowa MRPiPS.

Czytaj też: Rodziny dopasowują dochody, by otrzymać 500 plus

Minister odniosła się również do projektu ws. ograniczenia handlu w niedzielę. "Bylibyśmy zadowoleni, gdybyśmy mieli ograniczony handel we wszystkie niedziele, ale obawiam się wariantu węgierskiego, kiedy to Węgrzy wprowadzili zakaz handlu we wszystkie niedziele, a potem się z tego wycofali. (...) Zatem szukamy czegoś, co byłoby społecznie do zaakceptowania. Gdy będziemy mieć dwie niedziele wolne i okaże się, że te wszystkie obawy - których ja nie podzielam - są bezpodstawne, zyskamy większą społeczna akceptację. Otworzy się wówczas droga do zwiększenia liczby wolnych niedziel" - powiedziała minister Rafalska.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Elżbieta Rafalska: 500 plus i wyższe płace zachęcają do decydowania się na dzieci

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA