Komu od czasu do czasu nie zdarzyło się ominąć stojącą drabinę, trzymać kciuki czy splunąć na widok czarnego kota? Dziś piątek trzynastego - dzień, w którym przesądy i zabobony królują. Okazuje się, że dobrze mają się także w pracy. A trzymanie kciuków za powodzenie zawodowego projektu to jeden z wielu popularnych zabobonów.

Chyba nie ma profesji, w której nie istniałyby zawodowe zabobony. I tak w przypadku urzędników cały czas żywy jest przesąd, by w biurze nie zajmować miejsca tyłem do wejścia. Podpisanie ważnych umów, start przetargów zawsze są mile widziane, ale oby nie miały miejsca w piątek. Dlaczego ten dzień tygodnia jest tak niemile widzialny w kalendarzu urzędników (zresztą nie tylko ich)? Bo w piątek zły początek.
Zastanawialiście się, dlaczego w wielu biurach za biurkami kobiet znajduje się drugie krzesełko lub nieduża szafka? To miejsce na damskie torebki, które panie chcą mieć zawsze pod ręką. W damskim gronie króluje przesąd, że jeśli położymy torebkę na ziemi, uciekną z niej pieniądze.

Przyciągnąć szczęście niekonwencjonalnymi metodami próbują także aktorzy. Gdy spadnie im na ziemię scenariusz, muszą go nadepnąć. Inaczej pech gwarantowany, roli nie dostaną.
O sile przesądu możemy mówić też na budowie - wszak budowlańcy to jeden z najniebezpieczniejszych zawodów. Ich wysiłek nie zakończy się sukcesem, jeśli na szczycie zabraknie wiechy, w fundamentach warto zatopić przynajmniej jedną monetę, choć nie zaszkodzi sypnąć więcej drobniaków. Przesądy mówią też, że warto w fundamenty włożyć skorupki jajek - podobno chronią przed złymi mocami. Inny sposób na przyciągniecie szczęścia, jaki mają stosować budowlańcy, to sikanie na fundamenty.
Swoje przesądy mają także biznesmeni prowadzący własne firmy. Jeśli w ich biurze zobaczycie wiszący na ścianie porter Żyda, to wiedzcie, że macie do czynienia z przesądnym rozmówcą. Powszechnie uznaje się, że zdjęcie lub obraz mężczyzny z pejsami gwarantuje dobrobyt i powodzenie z biznesie. Jednak nie może to być pierwszy lepszy obraz Żyda. By zadziałał, należy go dostać w prezencie. Kupiony nic nie pomoże.


KOMENTARZE (0)