Dzień Pracoholików: 19 proc. Polaków jest uzależnionych

• 12 sierpnia obchodzimy Dzień Pracoholików.
• Według CBOS 19 proc. Polaków jest uzależnionych od pracy.
• Nie są znane skuteczne metody leczenia pracoholizmu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dzień Pracoholików: 19 proc. Polaków jest uzależnionych

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

11 sie 2016 16:34


Na świecie Polacy postrzegani są jako bardzo zaangażowani i oddani pracownicy. I to z pewnością dobre i pożądane przez pracodawców cechy. Jednak droga od rzetelnego wykonywania obowiązków do pracoholizmu nie jest wcale daleka.

75 proc. użytkowników portalu Praca.pl uważa, że satysfakcja i sukces zawodowy są możliwe przy zachowaniu równowagi pomiędzy życiem prywatnym a pracą.

Aż 85 proc. twierdzi jednak, że pracodawcy wymagają tak dużego zaangażowania w pracę, że czasu na życie prywatne zostaje bardzo niewiele.

15 proc. badanych uważa, że trend work-life balance jest na rynku coraz bardziej widoczny.

– Z naszych badań wynika, że ponad 58 proc. użytkowników Praca.pl nie lubi swojej pracy, z czego 2/3 szuka nowych możliwości. – mówi Michał Filipkiewicz, ekspert rynku pracy portalu Praca.pl – Patrząc na obecną sytuacją na rynku pracy, czyli rosnącą liczbę ogłoszeń o pracę oraz rekordowo niskie bezrobocie, teraz jest dobry moment na zmianę pracy.

Według ostatnich danych CBOS 19 proc. Polaków jest uzależnionych od pracy, a 36 proc. znajduje się na dobrej drodze, by wpaść w takie uzależnienie.

Czytaj też: Nie dosypiają, nie dojadają, nie odpoczywają. Co robią? Pracują.

Na wpadnięcie w pułapkę pracoholizmu najbardziej narażeni są menedżerowie i specjaliści z wyższym wykształceniem (46,7 proc.).

W obsesję pracy wpadają również osoby prowadzące własną jednoosobową działalność gospodarczą (29 proc.) czy wykonujące pracę na podstawie umów śmieciowych (25,5 proc.).

– Pracoholikowi często towarzyszy lęk związany z realizacją zadań zawodowych, przygnębienie czy gorszy stan zdrowia. Entuzjaście pracy natomiast pozytywne emocje i konstruktywny styl pracy – tłumaczy dr Jacek Buczny, psycholog SWPS Sopot.

– Badania polskie wykazały, że pracoholizm wiąże się z pogorszeniem zdrowia, myślami samobójczymi, a także z zahamowaniem działań prozdrowotnych, co może narażać osoby dotknięte tym problemem na różne choroby. Wykazano ponadto, że u menedżerów i w innych grupach zawodowych pracoholizmowi towarzyszy podwyższony poziom wypalenia zawodowego – dodaje.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.