PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Dzień Ojca: Współcześni ojcowie zmęczeni i zapracowani

  • Autor: PAP/AT
  • 23 cze 2017 12:24

Ojciec jest zmęczony pracą, problemami, kredytami, zmęczony presją nadmiernie rozwiniętych potrzeb. To wszystko powoduje, że relacja dziecka z ojcem spłyca się - powiedział w Dniu Ojca psycholog Andrzej Kuśmierczyk.

Dzień Ojca: Współcześni ojcowie zmęczeni i zapracowani
Rolą ojca jest pokazywanie świata na zewnątrz (fot.pixabay.com)
REKLAMA

• Rolą ojca jest dawanie struktury, czyli wprowadzanie norm, reguł zachowania, pokazywanie świata na zewnątrz – mówi w Dniu Ojca psycholog Andrzej Kuśmierczyk.

• Ojciec daje dziecku przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa - dodaje.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Niestety współczesny ojciec jest zmęczony i jego relacja z dzieckiem spłyca się, staje się powierzchowna i epizodyczna – wyjaśnia.

Ekspert podkreśla, że jest oczywista i naturalna różnica między rolą matki i ojca w wychowaniu dzieci. I strategie rodzicielskie są różne. Rola matki to rola retencjonowania emocji, uczuć, ciepła, wspomagania rozwoju od strony emocjonalno-uczuciowej. Rolą ojca jest dawanie struktury, czyli wprowadzanie norm, reguł zachowania, pokazywanie świata na zewnątrz" - powiedział PAP psycholog Andrzej Kuśmierczyk.

Jego zdaniem to są zupełnie dwie różne role, ale komplementarne. "Nasze zachowania są przede wszystkim komplementarne względem siebie, nie takie same. Ludzie mają się zachowywać w sposób różny, ale pasujący do siebie. I tak rola matki pasuje do roli ojca" - zaznaczył.

Ekspert podkreśla, że ojciec daje dziecku przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. "Poczucie reguł, zasad, z czego wynika również poczucie bezpieczeństwa. Jeżeli postawimy człowieka na pustym polu, to w pewnym momencie on zacznie się niepokoić co się dzieje, bo nie ma oparcia. Zasady, reguły współżycia są jak ściany. Dają poczucie bezpieczeństwa, dają poczucie, że ten świat nie jest chaosem i ojciec daje ten porządek" - ocenił Kuśmierczyk.

Czytaj też: Dzień ojca w pracy. Firmy prześcigają się w benefitach

Psycholog podał przykład swojej rozmowy z ojcem 11-letniej córki, który mówił, że - jego zdaniem - "jest potrzebny swojej córce wszechstronnie, do rozwoju emocjonalnego, poznawczego, społecznego, że wprowadza swoją córkę w świat". "To daje ojciec. Matka daje to samo, tylko trochę inaczej" - zaznaczył ekspert.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dzień Ojca: Współcześni ojcowie zmęczeni i zapracowani

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA