×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Duże zmiany w więzieniach. Powstanie Inspektorat Wewnętrzny Służby Więziennej

  • Autor: PAP/JP
  • 21 cze 2022 16:45

Powołanie Inspektoratu Wewnętrznego Służby Więziennej, jako jednostki zwalczającej przestępczość wśród więźniów lub tymczasowo aresztowanych, to jedno z głównych założeń obszernego projektu, który we wtorek przyjął rząd.

Duże zmiany w więzieniach. Powstanie Inspektorat Wewnętrzny Służby Więziennej
Inspektorat Wewnętrzny Służby Więziennej ma zwalczać przestępczość wśród więźniów lub tymczasowo aresztowanych (fot. Pixabay)
REKLAMA
  • Obszerny - liczący wraz z uzasadnieniem ponad 200 stron - projekt nowelizacji ustawy o Służbie Więziennej i szeregu innych ustaw był zapowiadany jesienią zeszłego roku.
  • Ma być jednym z filarów kompleksowej reformy dotyczącej zakładów karnych i kwestii odbywania kar nazwanej całościowo przez Ministerstwo Sprawiedliwości jako "Nowoczesne Więziennictwo".
  • Szef Inspektoratu ma być powoływany przez ministra sprawiedliwości.

"Do zadań Inspektoratu Wewnętrznego SW będzie należało rozpoznawanie, zapobieganie i wykrywanie przestępczości popełnianej przez osadzonych, funkcjonariuszy i pracowników SW oraz inne osoby przebywające na terenie zakładów karnych lub aresztów śledczych oraz inne osoby przebywające poza terenem zakładów karnych, których przestępstwo pozostaje w ścisłym związku z przestępstwami osadzonych" - wyjaśniano główny cel utworzenia nowej jednostki w uzasadnieniu tego przygotowanego przez resort sprawiedliwości projektu.

Obszerny - liczący wraz z uzasadnieniem ponad 200 stron - projekt nowelizacji ustawy o Służbie Więziennej i szeregu innych ustaw był zapowiadany jesienią zeszłego roku. Ma być jednym z filarów kompleksowej reformy dotyczącej zakładów karnych i kwestii odbywania kar nazwanej całościowo przez Ministerstwo Sprawiedliwości jako "Nowoczesne Więziennictwo".

W ramach tej reformy - jak uznano - "konieczne jest stworzenie skutecznych rozwiązań mających na celu zwalczanie negatywnych zjawisk w SW oraz zapewnienie efektywnego, cywilnego nadzoru nad tą służbą". Jako wzór i analogię w uzasadnieniu wskazano na przykład Biuro Spraw Wewnętrznych Policji.

Szef Inspektoratu ma być powoływany przez ministra sprawiedliwości. "Szef Inspektoratu Wewnętrznego SW będzie odpowiedzialny za realizację przez Inspektorat całkowicie odrębnych zadań ustawowych względem reszty formacji, a także odpowiedzialny za wykonywanie między innymi czynności operacyjno-rozpoznawczych realizowanych w związku z tymi zadaniami" - wskazywano w uzasadnieniu autorstwa MS.

Nowemu organowi mają bowiem przysługiwać m.in. uprawnienia do przeprowadzania czynności operacyjno-rozpoznawczych w zakresie na przykład kontroli operacyjnej, niejawnego nadzorowania wytwarzania, przemieszczania, przechowywania i obrotu przedmiotami przestępstwa, uzyskiwania i korzystania z informacji stanowiących tajemnice prawnie chronione.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Duże zmiany w więzieniach. Powstanie Inspektorat Wewnętrzny Służby Więziennej
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA