×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Dobra wiadomość dla Polaków. W 2023 roku podwyżki cen mają wyhamować

  • Autor: PAP/KDS
  • 25 lut 2023 8:37

W 2023 roku żywność będzie drożała dużo wolniej niż w 2022 r., tanieć mogą niektóre produkty mleczne - prognozują ekonomiści. Wskazują, że ceny żywności na półkach sklepowych zależą nie tylko od kosztu uprawy i hodowli, ale także od kosztów transportu, magazynowania i pracy.

Dobra wiadomość dla Polaków. W 2023 roku podwyżki cen mają wyhamować
(Fot. Pixabay)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Jak poinformował w środę Główny Urząd Statystyczny, ceny skupu podstawowych produktów rolnych, tj. pszenicy, żyta, żywca wołowego, żywca wieprzowego, drobiu i mleka krowiego spadły w styczniu 2023 r. w stosunku do miesiąca poprzedniego (o 6,7 proc.), natomiast w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku wzrosły o 34,5 proc., po wzroście o 43,9 proc. rdr miesiąc wcześniej.

Ceny żywności dalej w górę, ale wzrost będzie dużo wolniejszy 

Według ekonomistów banku PKO BP, w 2023 roku ceny żywności będą rosnąć dużo wolniej. "Nasz scenariusz inflacyjny zakłada, że uwzględniane przez GUS w CPI ceny żywności będą pod koniec 2023 rosły w jednocyfrowym tempie, wobec wzrostu o ponad 20 proc. rdr na przełomie 2022 i 2023" - poinformowała Urszula Kryńska z Departamentu Analiz Ekonomicznych PKO Banku Polskiego.

Jak wskazała, historyczne zależności sugerują, że kształtowanie się cen skupu produktów rolnych z ok. 2-miesięcznym opóźnieniem przekłada się na ceny żywności płacone przez konsumentów.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Dobra wiadomość dla Polaków. W 2023 roku podwyżki cen mają wyhamować

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Oligarcha z Kijowa 2023-02-26 05:11:22

    Kolejna jednostka MSWiA jest już w Kijowe, będą walczyć z Federacją Rosyjską obsługując niezniszczalne Niemieckie czołgi przeciwko Putinowi, oligarchowie Rosyjscy nic nie zrobią, okradli ich demokratycznie ponieważ byli nastawieni pokojowo, resztę cywilów Rosyjskich dzieci i kobiety obedrą z resztek godności osobistej. Niech żyje Prezydent Wołodymyr Zełenski, przyślijcie na Ukrainę kolejną brygadę saperską 98 Policjantów z Polski zapomnieli zabrać 20 skrzyń granatników Niemieckich. Chwała Ukrainie, Nasza Polska ziemia wasz złom!

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA