PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Deloitte: na wyprawkę szkolną wydamy ponad 1700 złotych

Średnio 1718 złotych na przygotowanie dziecka do szkoły wydadzą w tym roku rodzice - wynika z badania firmy doradczej Deloitte "Wyprawka szkolna 2019".

  • Autor: PAP/KDS
  • 6 sie 2019 14:09
Deloitte: na wyprawkę szkolną wydamy ponad 1700 złotych
Jedna trzecia osób, które zamierzają wydać więcej niż przed rokiem uważa, że ich sytuacja majątkowa uległa poprawie. (fot.shutterstock.com)
REKLAMA
  • Jak wynika z badania Deloitte, w nadchodzącym roku szkolnym polska rodzina wyda średnio 1718 złotych na szkolną wyprawkę dla dziecka.
  • W przypadku rodzin z jednym dzieckiem będzie to średnio 1388 zł, z dwojgiem 1898 zł, a z trojgiem 2742 zł.
  • Jedna trzecia osób, które zamierzają wydać więcej niż przed rokiem uważa, że ich sytuacja majątkowa uległa poprawie.

17 proc. kwoty wydatków stanowią ubrania codzienne. Średnio po 15 proc. wynosi koszt podręczników i książek oraz urządzeń elektronicznych, takich jak tablet lub komputer. 12 proc. Polacy wydadzą na odzież sportową do szkoły dla dzieci, a 9 proc. stanowią artykuły szkolne.

69 proc. Polaków na moment kompletowania wyprawki szkolnej wybiera sierpień. Najczęściej są to zakupy w sklepach stacjonarnych - księgarniach (60 proc.), dyskontach (57 proc.), odzieżowych sieciówkach (54 proc.) oraz w hipermarketach (54 proc.). Deloitte wskazuje, że na zakupy związane z wyprawką szkolną Polacy wybierają sklepy ze względu na wygodę (56 proc.) oraz konkurencyjne ceny (54 proc.).

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W sklepach stacjonarnych polskie rodziny najczęściej kupują odzież i podręczniki. Z kolei kupno online wybierają w przypadku urządzeń elektronicznych lub subskrypcji cyfrowych.

Ponad połowa rodziców (51 proc.) deklaruje, że w tym roku zamierza wydać na wyprawkę tyle samo pieniędzy, co w poprzednim. Wynika to z przekonania, że dzieci potrzebują mniej artykułów niż rok wcześniej (57 proc.) lub z faktu posiadania mniejszej ilości dzieci w wieku szkolnym (24 proc.). Innymi odpowiedziami badanych był mniejszy budżet niż rok temu (22 proc.) lub zmartwienie o sytuację gospodarczą (13 proc.).

32 proc. ankietowanych natomiast przewiduje, że wyda więcej pieniędzy na wyprawkę szkolną. Wynika to - jak wskazują - ze wzrostu cen (64 proc.), potrzeby większej ilości przyborów szkolnych (49 proc.) lub z większej ilości dzieci w wieku szkolnym (16 proc.).

Dyrektor w dziale strategii Deloitte Patrycja Venulet zwróciła uwagę, że ocena sytuacji materialnej i planowane wydatki wyraźnie korelują ze sobą. Jedna trzecia osób, które zamierzają wydać więcej niż przed rokiem uważa, że ich sytuacja majątkowa uległa poprawie.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Deloitte: na wyprawkę szkolną wydamy ponad 1700 złotych

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA