Czy Polakom starcza do "pierwszego"?

Według CBOS w ostatnim dziesięcioleciu niemal podwoił się odsetek Polaków spokojnych o swoją sytuację finansową.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Czy Polakom starcza do "pierwszego"?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

14 kwi 2015 12:46


54 proc. Polaków deklaruje, że wystarcza im na codzienne wydatki, ale muszą oszczędzać na poważniejsze zakupy - wynika z sondażu CBOS. Badanie wykazało, że 23 proc. respondentów uznało swój standard życia za ponadprzeciętny, jak i za poziom poniżej średniej.

CBOS poinformował, że tak w obecnym, jak i w minionym roku odnotował poprawę ocen własnej sytuacji finansowej respondentów. "Po okresie powolnych, ale raczej systematycznych zmian na lepsze, w latach 2008-12 - od początku ogólnoświatowego kryzysu finansowego - oceny poziomu życia Polaków niewiele się zmieniały. Wydaje się jednak, że oznaki ożywienia także w europejskiej gospodarce są odczuwane przez społeczeństwo" - uznał CBOS.

Z sondażu wynika, że ponownie zwiększyła się liczba badanych określających swój poziom życia jako dobry lub bardzo dobry (21 proc. badanych uznaje poziom życia za "dobry" i twierdzi "starcza nam na wiele bez szczególnego oszczędzania", a 2 proc. uznaje ten poziom za "bardzo dobry". To wzrost o 4 punkty procentowe w stosunku do 2014 r. Zmniejszył się zaś odsetek tych, którzy miewają problemy z zaspokojeniem swoich potrzeb - z badania wynika, że 20 proc. uznaje, iż żyje skromnie i oszczędnie musi gospodarować posiadanymi środkami, a 3 proc. stwierdziło: żyjemy bardzo biednie, nie starcza nam nawet na podstawowe potrzeby. Według CBOS od 2013 r. odsetek osób źle oceniających swą sytuację spadł o 7 punktów.

Według CBOS, kluczowym czynnikiem różnicującym sytuację finansową badanych jest nadal wykształcenie. "O ile wśród badanych z wykształceniem podstawowym albo zasadniczym zawodowym co trzeci twierdzi, że jego rodzina żyje biednie lub skromnie, o tyle wśród respondentów z wykształceniem wyższym - tylko co dwudziesty (5 proc.). Natomiast wśród osób najlepiej wykształconych ponad dwie piąte (41 proc.) określa swoje warunki bytu jako dobre, a nawet bardzo dobre" - czytamy w badaniu.

Sytuację finansową silnie różnicuje również wiek. "Im starsi są badani, tym częściej deklarują problemy z zaspokajaniem potrzeb, a im młodsi - tym częściej oceniają swój standard życia jako dobry, a nawet bardzo dobry. Wśród badanych 55-letnich i starszych co trzeci twierdzi, że żyje biednie lub skromnie, a tylko mniej więcej co siódmy-ósmy - że przynajmniej dobrze. Wśród najmłodszych respondentów tylko co dziesiąty żyje poniżej średniej, a dwie piąte lepiej niż przeciętnie" - uznał CBOS.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.