PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Czas zaakceptować przerwę w pracy po narodzinach dziecka

  • Autor: PAP/JP
  • 31 maj 2022 15:00

Przerwa zawodowa związana z narodzinami dziecka powinna być społecznie respektowana i doceniana; potoczne twierdzenia o "siedzeniu w domu" są krzywdzące i nieprawdziwe - powiedziała we wtorek wiceminister rodziny Barbara Socha podczas konferencji "Polka XXI w."

Czas zaakceptować przerwę w pracy po narodzinach dziecka
Wiceminister rodziny Barbara Socha (fot. PTWP)
REKLAMA
  • Organizowana przez Fundację Projekt PL konferencja "Polka XXI w. - Edycja 2022" jest poświęcona obecności i roli kobiet w życiu społecznym, gospodarczym, technologicznym oraz kulturowym.
  • Wiceminister Socha w panelu poświęconym demografii zwróciła uwagę, że kobiety, by spełniać się w życiu zawodowym i rodzinnym potrzebują "szczególnego traktowania". Jak wyjaśniła, chodzi m.in. o społeczne podejście do przerwy zawodowej związanej z narodzeniem dziecka.
  • "Ta przerwa powinna być taka, jaką uważamy, że będzie optymalna. To powinna być decyzja każdej rodziny, ile taka przerwa powinna trwać" - powiedziała Socha.

Podkreśliła, że przerwa związana z narodzinami dziecka powinna być społecznie respektowana i doceniana. "Takie potoczne twierdzenie o +siedzeniu w domu+ jest bardzo krzywdzące i nieprawdziwe" - podkreśliła wiceminister.

Zdaniem wiceszefowej MRiPS pracodawcy powinni umożliwiać kobietom "łatwy powrót do pracy". "Na przykład nie od razu na pełny etat, który często kończy się 10-godzinną pracą, ale małymi krokami. Dla wielu kobiet jest to najlepsza forma powrotu do pracy" - dodała Socha.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zwróciła uwagę, że kolejnym elementem elastycznego podejścia do pracy jest praca zdalna. Przypomniała, że w ubiegłym tygodniu rząd przyjął przepisy regulujące zasady pracy zdalnej.

Według propozycji pracodawca, co do zasady, nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej m.in. rodzicom, którzy wychowują dziecko do 4. roku życia, rodzicom i opiekunom, którzy opiekują się osobą z niepełnosprawnością w rodzinie i kobietom w ciąży.

"Mamy nadzieję, że to też pomoże rodzicom, zarówno matkom jak i ojcom, w sprawnym łączeniu życia zawodowego z rodzinnym" - powiedziała Socha.

Wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju i były wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk zwrócił uwagę, że Polska ma przed sobą cztery wyzwania w obszarze nowoczesnej gospodarki, demografii, bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego oraz sprawnego państwa - szczególnie w relacji z obywatelem.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Czas zaakceptować przerwę w pracy po narodzinach dziecka

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA