PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Czas skończyć ze zmianą czasu? "Wzywamy premiera, aby przestał być bezczynny"

  • Autor: PAP/JP
  • 26 mar 2021 14:16

Polacy są zmęczeni zmianami czasu, o czym jednoznacznie świadczy wiele badań; wiemy, że nie jest to teraz najważniejszy temat, ale wzywamy premiera Mateusza Morawieckiego, aby przestał być w tej sprawie bezczynny - podkreślił w piątek poseł PSL Krzysztof Paszyk.

Czas skończyć ze zmianą czasu? "Wzywamy premiera, aby przestał być bezczynny"
Polacy są zmęczeni zmianami czasu (fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • W nocy z 27 na 28 marca zmieniamy czas z zimowego na letni - pośpimy przez to o godzinę krócej. W niedzielę nad ranem wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 2.00 na 3.00.
  • Paszyk ocenił w piątek na konferencji prasowej w Sejmie, że Polacy są zmęczenia zmianami czasu, o czym według niego jednoznacznie świadczy wiele badań.
  • "Zmiana czasu, to problemy z przystosowaniem naszych obowiązków do życia codziennego. To problemy zdrowotne. To wreszcie znaczne koszty, chociażby dla tych, którzy zarządzają transportem" - wskazał poseł PSL.

Przypomniał, że kilka lat temu z inicjatywy PSL rozpoczęto próby zmiany tego stanu rzeczy na szczeblu zarówno krajowym, jak i europejskim. "Wiemy, że zgodnie z zasadami, które obowiązują w Unii Europejskiej, tego typu regulacje, powinny być regulacjami ogólnoeuropejskimi" - stwierdził Paszyk.

Jak dodał, dlatego "została podjęta - z inicjatywy między innymi europarlamentarzystów poprzedniej kadencji - rezolucja Parlamentu Europejskiego, w wyniku której sprawą zajęła się w 2018 roku Komisja Europejska". "Odbyło się referendum, które cieszyło się rekordowym zainteresowaniem mieszkańców Unii Europejskiej. Sprawa trafiła dalej do Rady Europejskiej" - zaznaczył poseł ludowców.

"Dziwimy się, że od blisko trzech lat polski rząd, mimo jednoznacznych sugestii Polaków, ale też Europejczyków, nie robi w tym temacie nic" - podkreślił Paszyk.

"Oczywiście rzeczą zrozumiałą jest to, że w działaniach i inicjatywach dzisiaj podejmowanych dominuje sytuacja związana z pandemią koronawirusa" - powiedział poseł PSL. Według niego "nie można jednak zaprzestać tak ważnych spraw, jaką jest zaprzestanie zmiany czasu"

"Dzisiaj chcielibyśmy wezwać pana premiera Mateusza Morawieckiego do tego, aby przestał być w tej sprawie bezczynny, bo to jest niezwykle ważny temat. Liczymy, że polski rząd nie pozostanie wobec tego tematu obojętny" - oświadczył Paszyk

W całej Unii Europejskiej do czasu zimowego wraca się w ostatnią niedzielę października, a na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca. Mówi o tym obowiązująca bezterminowo dyrektywa UE ze stycznia 2001 r.: "Począwszy od 2002 r. okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1.00 czasu uniwersalnego (GMT), w ostatnią niedzielę października".

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Czas skończyć ze zmianą czasu? "Wzywamy premiera, aby przestał być bezczynny"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Henryka 2021-03-28 08:03:10

    Już dawno powinni zaprzestać tej chorej sytuacji pod względem zmiany czasu to jest chore i nie jedną osobę denerwuje biegaj jak głupek po mieszkaniu i przestawiaj zegarki najwyższy czas z tym skończyć

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA