PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

KPF, wynagrodzenia: Na co oszczędzają Polacy?

  • Justyna Koc
    jk
  • 10 paź 2017 11:00

Polacy coraz chętniej oszczędzają, ale nie na emeryturę - wynika z ostatniego badania „Sytuacja na rynku consumer finance”, prowadzonego przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych oraz Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH.

KPF, wynagrodzenia: Na co oszczędzają Polacy?
Głównym celem oszczędzania Polaków jest remont domu lub mieszkania. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA

• Co szósta osoba wskazuje, że jej oszczędności sięgną ponad 20 proc. ogółu dochodów - wynika z badania prowadzonego przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych oraz Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH.

• Z kolei prawie 6 proc. gospodarstw domowych deklaruje, że będzie w stanie zaoszczędzić ponad 30 proc. swych dochodów.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Niestety tylko 5,7 proc. w grupie oszczędzających odkłada na emeryturę.

W opinii polskich gospodarstw domowych na początku trzeciego kwartału 2017 r. klimat do oszczędzania po raz kolejny się poprawił. 40 proc. badanych zadeklarowało, że obecny czas jest albo bardzo korzystny, albo co najmniej korzystny dla oszczędzania. Liczba ta wzrosła o 17 proc. względem wyników z II kwartału 2017 r. i tym samym jest najwyższa od 1997 r.

– Poprawa klimatu do oszczędzania, niestety, nie przekłada się na dynamikę oszczędności. Po długim okresie, w którym dynamika rosła o ok. 10 proc. w ujęciu rocznym, obecnie tempo oszczędności zaczęło słabnąć i wynosi już niespełna 6 proc. Ponieważ styczniowa prognoza oszczędności dla najbliższych 12 miesięcy poprawiła się, obecne spowolnienie dynamiki oszczędności gospodarstw domowych może być jednak przejściowe, a w kolejnych kwartałach możliwy jest dodatkowy impuls wzrostowy – twierdzi dr hab. Piotr Białowolski z Uniwersytetu Harvarda, współpracujący z KPF przy realizacji badania.

Korzystna sytuacja utrzymuje się również w obszarze wysokości oszczędności w relacji do dochodu. W grupie tych, którzy spodziewają się, że będą gromadzić oszczędności, prawie połowa deklaruje, że wyniosą one powyżej jednej dziesiątej ich dochodów. Jest to wprawdzie mniej niż przed kwartałem, jednak jeszcze w 2013 r. odsetek ten wynosił niespełna 26 proc. Co szósty badany wskazuje, że jego oszczędności sięgną ponad 20 proc. ogółu dochodów, a prawie 6 proc. gospodarstw domowych deklaruje, że będzie w stanie zaoszczędzić ponad 30 proc. swych dochodów.

Remont zamiast emerytury

Głównym celem oszczędzania Polaków jest remont domu lub mieszkania. Liczba oszczędzających na ten cel już od 10 lat oscyluje wokół 27 proc. Druga z kolei najliczniejsza grupa (25 proc.) to osoby o niesprecyzowanym celu oszczędzania. Około 20 proc. Polaków oszczędza zaś na bieżące wydatki konsumpcyjne. To dużo, ale o prawie 40 proc. mniej niż 10 lat temu.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KPF, wynagrodzenia: Na co oszczędzają Polacy?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA