Coraz więcej Europejczyków chce wyjechać na letni urlop. Gdzie?

- 60 proc. Europejczyków chce pojechać w tym roku na wakacje - wynika badania Ipsos.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Coraz więcej Europejczyków chce wyjechać na letni urlop. Gdzie?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

3 cze 2015 14:22


- "Po trzech latach spadku i stagnacji" około 60 proc. Europejczyków pragnie pojechać w tym roku na wakacje; to o 6 pkt proc. więcej niż w roku ubiegłym - wynika z opublikowanego badania Ipsos na zlecenie grupy Europ Assistance.

Już piętnasty rok Ipsos bada zamiar wyjazdu między czerwcem a wrześniem mieszkańców siedmiu europejskich państw: Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch, Hiszpanii, Belgii i Austrii.

Mieszkańcy krajów dotkniętych kryzysem też chcą wyjechać

Autorzy badania zwracają uwagę, że różnice między poszczególnymi krajami wydają się zmniejszać, ponieważ rośnie chęć wyjazdu w okresie letnim w najbardziej dotkniętych w ostatnich latach kryzysem gospodarczym państwach. O wakacyjnym wyjeździe myśli w tym roku aż 60 proc. Hiszpanów (wzrost o 18 pkt proc.) i tyle samo Włochów (+ 8 pkt proc.) oraz 57 proc. Belgów (+ 10 pkt proc.).

Największy odsetek osób deklarujących chęć wyjazdu odnotowano we Francji (63 proc.; wzrost o 5 pkt proc.) i w Niemczech (62 proc.; wzrost o 6 pkt proc.).

Na wakacje chce wyjechać tyle samo Brytyjczyków co przed rokiem (55 proc.) i o 6 pkt. proc. mniej Austriaków, ale wciąż jest to spory odsetek (62 proc.).

Większy budżet na wakacje

Europejczycy czują też w tym roku "nieco większą swobodę" finansową - wskazuje Ipsos. Budżet wakacyjny w krajach strefy euro wzrośnie średnio do 2 390 euro, czyli o 180 euro więcej niż w roku 2014. Przy czym tendencja wzrostowa dotyczy krajów takich jak Niemcy i Austria, których obywatele dysponowali do tej pory najwyższymi budżetami wakacyjnymi. Sytuacja nieco gorzej przedstawia się we Włoszech, Francji i Hiszpanii.

Najwięcej osób, bo aż 62 proc., chce pojechać na wakacje nad morze i nie zmieniło się to w porównaniu z rokiem ubiegłym. Urlop w górach chciałoby w tym roku spędzić 20 proc. badanych; to o 2 pkt proc. więcej niż w roku ub. i 6 pkt proc. więcej niż przed dwoma laty.

Dla 79 proc. respondentów (skok o 3 pkt proc.) głównym celem letnich wojaży będzie Europa, w tym najbardziej pożądane: Francja, Włochy i Hiszpania.

Sondaż przeprowadzony został telefonicznie na grupie 3 510 Europejczyków.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

kasia 2015-06-07 15:59:50

Ponadto bardzo duży postęp zrobiła nasza branża turystyczna. Przez kilka ostatnich lat powstało bardzo dużo ciekawych ośrodków - tak nad morzem, na mazurach, jak i w polskich górach. Górach, w których nie jesteśmy już skazani na przeludnione Zakopane, ale możemy wybrać się chociażby do Wierchomli.

Laura 2015-06-05 10:26:27

Jeśli tylko pojawia się okazja, to czemu nie? Teraz jest o wiele więcej możliwości, choćby tanie serwisy rezerwacyjne. Sama wybieram się za granicę przez bookapart, więc rozumiem bardzo dobrze innych.