PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Coraz mniej Polaków uważa, że żyje im się dobrze

  • Autor: PAP/JP
  • 20 maj 2022 11:18

Ponad połowa badanych - 57 proc. - uważa, że sytuacja w kraju zmierza w złym kierunku. Przeciwnego zdania jest co czwarty badany - 27 proc. - wynika z sondażu CBOS.

Coraz mniej Polaków uważa, że żyje im się dobrze
Ponad połowa Polaków uważa, że sytuacja w kraju zmierza w złym kierunku (fot. Yehor Tulinov/Unsplash)
REKLAMA
  • W ciągu ostatniego miesiąca zmniejszyły się odsetki badanych deklarujących, że im i ich rodzinom żyje się dobrze (o 3 punkty, do 55 proc.), zwiększyły twierdzących, że przeciętnie (o 4 punkty, do 39 proc.), a liczba niezadowolonych praktycznie pozostała bez zmian (6 proc.).
  • W maju, w stosunku do kwietnia, w niewielkim stopniu umocniło się przekonanie, że sytuacja w kraju zmierza w złym kierunku. Uważa tak połowa badanych (57 proc., wzrost o 4 punkty procentowe), a nieco więcej niż co czwarty jest przeciwnego zdania (27 proc.).
  • Co szóstemu respondentowi trudno ją ocenić (16 proc., spadek o 5 punktów).

W porównaniu z kwietniem poprawiły się jednak przewidywania dotyczące ogólnej sytuacji w Polsce w ciągu najbliższego roku. Przybyło uważających, że nastąpi jej poprawa (o 3 punkty, do 12 proc.), ubyło obawiających się pogorszenia (spadek o 2 punkty, do 53 proc.), a odsetek zakładających utrzymanie status quo nie zmienił się (26 proc.). Co jedenasty badany nie ma sprecyzowanego zdania na ten temat (9 proc.).

Oceny sytuacji politycznej są zbliżone do zarejestrowanych miesiąc wcześniej. Największa część badanych postrzega ją negatywnie (43 proc.), blisko co trzeci uważa, że jest przeciętna (31 proc., wzrost o 3 punkty), a co piąty ocenia ją pozytywnie (19 proc.). Relatywnie niewielu nie ma wyrobionej opinii w tej sprawie (7 proc.).

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Podobnie jak w kwietniu blisko połowa badanych uważa, że sytuacja polityczna w ciągu najbliższego roku nie zmieni się (48 proc.), niemała część spodziewa się pogorszenia (29 proc.), a relatywnie niewielu liczy na poprawę (11 proc.). Co ósmy respondent nie ma zdania na ten temat (12 proc.).

W stosunku do ubiegłego miesiąca nie zmieniły się znacząco oceny sytuacji gospodarczej w kraju. Największa część badanych ocenia ją negatywnie (41 proc.), trzech na dziesięciu przeciętnie (29 proc., spadek o 4 punkty), a co czwarty (25 proc., wzrost o 2 punkty) - pozytywnie. Stosunkowo niewielu nie ma wyrobionej opinii w kwestii kondycji gospodarki w Polsce (5 proc.).

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Coraz mniej Polaków uważa, że żyje im się dobrze

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA