PARTNERZY PORTALU

Coraz mniej Polaków jest zadowolonych ze swojego życia

  • Autor: PAP/JP
  • 19 sty 2023 14:53

75 proc. badanych jest zadowolonych ze swojego życia, 20 proc. mówi, że średnio, a 3 proc., że wcale. Taki wniosek wynika z przeprowadzonego przez CBOS badania zadowolenia z życia w 2022 r.

Coraz mniej Polaków jest zadowolonych ze swojego życia
W 2022 r. częściej zadowoleni z życia byli mężczyźni niż kobiety (fot. Anastasiya Leskova/Unsplash)
REKLAMA
  • W grudniu 2022 r. CBOS pytał respondentów, czy i na ile są zadowoleni ze swojego życia w wymiarze ogólnym i z poszczególnych jego wymiarów, jak: praca zawodowa, małżeństwo, dzieci, znajomi, sytuacja materialna, miejsce zamieszkania czy perspektywy na przyszłość.
  • Okazało się, że 75 proc. badanych jest zadowolonych z życia, choć zdecydowana większość w stopniu umiarkowanym (18 proc. bardzo zadowolonych, 57 proc. raczej zadowolonych). 20 proc. poziom ten określa jako średni, a 3 proc. jest niezadowolonych (2 proc. raczej niezadowolonych, 1 proc. bardzo niezadowolonych).
  • W stosunku do wcześniejszego pomiaru poziom ogólnego zadowolenia obniżył się o punkt procentowy, jednocześnie o punkt wzrosła liczba określających swój poziom satysfakcji życiowej jako średni.

CBOS uważa, że zmiana jest nieznaczna i mieści się w granicach błędu, ale "stanowi kontynuację rejestrowanego od trzech lat trendu spadkowego. W porównaniu z 2020 r. odsetek zadowolonych z życia jest teraz mniejszy o 3 punkty, a w stosunku do badania z 2019 r. - o 8 punktów.

"Jest to jednak spadek z wysokiego pułapu, bowiem w 2019 r. poziom satysfakcji życiowej Polaków był najwyższy w całym badanym okresie, czyli od 1994 r." - podaje CBOS

W 2022 r. częściej zadowoleni z życia byli mężczyźni niż kobiety. Największy wpływ na poziom zadowolenia mają ocena materialnego poziomu życia i osiągane dochody. Satysfakcja z życia jest wprost proporcjonalna do oceny materialnego poziomu życia.

Osoby religijne i lepiej wykształcone bardziej cieszą się z tego, co mają

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Coraz mniej Polaków jest zadowolonych ze swojego życia

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Jerzy 2023-01-20 00:22:51

    1000 respondentów ?! Te badania chyba zamawiała KPRM ?. Niewiarygodny sondaż

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA