Co trzeci Polak musi dojeżdżać do pracy do innej miejscowości

3,1 mln Polaków dojeżdża regularnie do pracy do innej gminy. To w sumie co trzecia pracująca osoba (32,5 proc.). Zdecydowanie najczęstszym celem dojazdów jest Warszawa, na drugim miejscu są Katowice.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Co trzeci Polak musi dojeżdżać do pracy do innej miejscowości

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

14 lip 2015 12:53


Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Mojapolis.pl do pracy w Warszawie regularnie dojeżdża 276 tys. osób z sąsiednich, a nieraz bardzo odległych gmin. 122 tys. pracujących w drugich w rankingu Katowicach mieszka poza stolicą Górnego Śląska. Czołówkę rankingu gmin z największą liczbą przyjeżdżających do pracy zajmują w większości miasta wojewódzkie: Kraków (97 tys.), Poznań (91 tys.), Wrocław (65 tys.), etc.

Najwięcej pracowników dojeżdża do Warszawy

We wszystkich miastach wojewódzkich przyjeżdżających do pracy było więcej niż wyjeżdżających.

- Najbardziej korzystnie pod tym względem wypada Warszawa, gdzie na jednego wyjeżdżającego przypada aż jedenastu przyjeżdżających, tymczasem w Białymstoku tylko dwóch (najmniej ze wszystkich miast wojewódzkich) - wynika z danych.

Zespół Mojapolis.pl sprawdził, które miasta wojewódzkie są najczęstszym celem dojazdów do pracy w poszczególnych gminach. Wyniki zaskakują. Okazuje się, że cele dojazdów do pracy w poszczególnych miejscach w Polsce niemal idealnie pokrywają się z granicą województw, tzn. mieszkańcy Pomorza jeżdżą najczęściej do pracy do Gdańska, zachodniopomorskiego do Szczecina, podlaskiego do Białegostoku, itd.

- Mieszkańcy miast wojewódzkich najczęściej jeżdżą do Warszawy. Wyjątek stanowi Gorzów Wielkopolski (większość osób dojeżdża do pracy w Zielonej Górze) oraz Toruń (tu przeważają wyjazdy do Bydgoszczy). Co ciekawe, z Warszawy najczęściej dojeżdża się do Gdańska - podaje Mojapolis.pl.

Stolice miast mają silną pozycję na rynku pracy

Przedstawione dane świadczą o tym, że w skali wszystkich województw na rynku pracy silną pozycję zachowują ich stolice. To działające tam instytucje, urzędy i firmy przyciągają do pracy osoby z mniejszych miast i obszarów wiejskich.

- Warszawa ma silną pozycję również poza województwem mazowieckim – wśród dojeżdżających do pracy do Stolicy 46 proc. osób stanowią mieszkańcy innych województw. Im dalej jednak od Warszawy tym trudniej znaleźć gminy, z których większość osób jeździ do Warszawy, choć zdarzają się wyjątki w odległych zakątkach Polski, oddalonych kilkaset kilometrów od Warszawy, jak gmina Biały Bór w zachodniopomorskim czy Cybinka przy granicy z Niemcami - wynika z danych Mojapolis.pl.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.