Co trzeba zapewnić pracownikowi? Zadowolenie!

W myśl zasady zadowolony pracownik to dobry pracownik, firmy prześcigają się w oferowaniu coraz bardziej oryginalnych dodatków do pensji. Karnet na siłownię to już stanowczo za mało.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Co trzeba zapewnić pracownikowi? Zadowolenie!

PODZIEL SIĘ


Autor: Jolanta Miśków

7 mar 2013 9:04


Amerykańskie linie lotnicze SouthWest Airlines oferują pracownikom i ich rodzinom darmowe loty. Może nie byłoby w tym nic dziwnego, bo wiele linii lotniczych stosuje taką praktykę, ale SouthWest Airlines funduje podróże bez limitu - można latać tyle razy, ile tylko będzie się chciało. Co ciekawsze, nie jest to odosobniony przypadek - firm, które dzielą się z pracownikami produktami bądź świadczą dla nich swoje usługi za darmo lub pół darmo, jest wiele i wciąż przybywa.

Spory wydatek, ale jeszcze większy zysk

Zadowolony pracownik to same korzyści. Jest bardziej wydajny, wykazuje się większym entuzjazmem w realizacji swoich codziennych obowiązków, a jego zapał wynika z poczucia, że firma dba o jego potrzeby i daje mu coś więcej niż comiesięczne wynagrodzenie. Ponadto taki dopieszczony pracownik nie myśli o zmianie pracy, ani też nie chce, aby ktoś go zastąpił oraz rzadziej przebywa na chorobowym, a to zmniejsza koszty pracodawcy.

Prześcigają się w pomysłach

- Pracodawcy szukają nowych rozwiązań w ramach świadczeń pozapłacowych i starają się, aby były one jak najbardziej sprofilowane, dlatego oferują pracownikom zajęcia adekwatne do ich zainteresowań i pasji, np. składanie origami, kursy rysunku, fotografii czy zajęcia kucharskie. Co kto lubi - mówi Tomasz Józefacki, wiceprezes Benefit Systems. - Im mniej sztampowe rozwiązania, tym lepiej. Coraz większą popularnością cieszą się wyjazdy survivalowe dla pracowników - dodaje.

Taki wyjazd to jednak tylko chwila relaksu w porównaniu z płatnym, trwającym dwa miesiące urlopem. Firma Intel zapewnia wszystkim swoim pracownikom, którzy przepracowali siedem lat - dwumiesięczny odpoczynek od pracy.

Surfować w czasie pracy, ale nie w sieci

Swoim pasjom można również oddawać się w pracy. Takich przyjemności doświadczają często pracownicy firm, których działalność jest związana ze sportem. Tak jest w przypadku pracowników australijskiego producenta desek surfingowych i obuwia Quiksilver - jego załoga może sobie zrobić przerwę w pracy by posurfować. Zresztą pasja może nawet pomóc w zdobyciu zatrudnienia.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

zadowolona 2013-03-08 12:08:14

Wtedy od razu lepiej i sprawniej się pracuje! Dla mnie najlepsze są benefity z zakresu sportu i rekreacji. Za niewielką miesięczną opłatą mogę korzystać z siłowni, basenu, zajęć fitness i czego tylko zechcę.... A to wszystko wpływa na moje samopoczucie!