PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Co się stało w Urzędzie Stanu Cywilnego? "Niepożądane zachowania"

  • Autor: PAP/JP
  • 22 wrz 2022 14:32

Po kontroli Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) w Urzędzie Stanu Cywilnego w Gdańsku stwierdzono, że zachodzą "zachowania niepożądane, które mogłyby wykazywać cechy mobbingu". Kontrola PIP została przeprowadzona na wniosek miejskich radnych PiS.

Co się stało w Urzędzie Stanu Cywilnego? "Niepożądane zachowania"
Pracownicy Urzędu Stanu Cywilnego w Gdańsku alarmowali o problemach z mobbingiem ze strony kierownictwa (fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • W ubiegłym roku gdańscy radni Prawa i Sprawiedliwości: Andrzej Skiba i Przemysław Majewski zwrócili się do PIP z wnioskiem o kontrolę w USC w Gdańsku.
  • Wskazywali wówczas, że są "w bieżącym kontakcie z osobami, które przedstawiają się jako pracownicy Urzędu Stanu Cywilnego w Gdańsku i alarmują o problemach z mobbingiem ze strony kierownictwa urzędu".
  • Radni wystosowali wówczas interpelację do władz miasta, w której zapytali o sytuację w USC. Chcieli się dowiedzieć m.in., czy w urzędzie planowane jest wszczęcie postępowania antymobbingowego w związku z przeprowadzonym audytem psychologicznym i jaki był powód, dla którego ten audyt został wszczęty. Radni pytali też, jakie działania podjęły władze miasta po sporządzonym audycie.

Kilka dni temu w lokalnych mediach ukazały się artykuły przypominające wydarzenia sprzed roku, w których wskazywano, że w gdańskim USC po przeprowadzonej przez PIP kontroli wykazano, że dochodziło do mobbingu.

Po artykułach prasowych radny Przemysław Majewski przedstawił odpowiedź sekretarz miasta Danuty Janczarek (z sierpnia br.), która w piśmie wskazała na przeprowadzone w urzędzie, na przestrzeni roku, działania antymobbingowe.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Z odpowiedzi sekretarz miasta wynika, że na przełomie września i listopada ub.r. w gdańskim urzędzie przeprowadzono szkolenie pn. "Przeciwdziałanie mobbingowi i dyskryminacji w miejscu pracy". W lutym br. przeprowadzono rozmowę z kierownikiem USC i zastępcami kierownika dot. relacji z podległymi pracownikami oraz pouczono o obowiązku podejmowania działań antymobbingowych. Natomiast w marcu br. przeprowadzono szkolenie pracowników USC pn. "Jak się dogadać z tymi, z którymi nam nie po drodze".

Sekretarz miasta w odpowiedzi na interpelację radnego Majewskiego wskazała, że do prezydent Gdańska nie wpłynęło żadne zgłoszenie w sprawie mobbingu w USC.

Zastępca ds. organizacyjno-prawnych Okręgowego Inspektoratu Pracy Patrycja Potocka-Szmoń w rozmowie z PAP poinformowała, że kontrola w USC polegała na przeprowadzeniu ankiet wśród pracowników. "W badaniu wzięło udział dobrowolnie 28 pracowników" - zaznaczyła.

Z anonimowych ankiet wynika, że jedna osoba częściej niż raz w tygodniu doświadcza niepożądanych zachowań, takich jak agresja słowna. Jedna osoba doświadcza ich średnio raz w tygodniu, a trzy osoby 1-2 razy w miesiącu i rzadziej. Pozostali pracownicy nie doświadczyli niepożądanych zachowań.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Co się stało w Urzędzie Stanu Cywilnego? "Niepożądane zachowania"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA