Co piąty emeryt żałuje, że nie wyjechał z kraju

Dzisiejsi emeryci nie są zadowoleni ze swojej sytuacji. Aż trzy czwarte z nich nie jest usatysfakcjonowane poziomem życia, niemal 13 proc. żałuje, że nie oszczędzało samodzielnie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Co piąty emeryt żałuje, że nie wyjechał z kraju

PODZIEL SIĘ


Autor: RynekSeniora.pl

6 paź 2014 19:19


Z badań przeprowadzonych na zlecenie Grupy Ubezpieczeniowej Europa przez instytut IMAS wynika, że tylko 29 proc. emerytów jest zadowolonych z tego, jak zaplanowali swoją emeryturę. Patrząc wstecz, 13 proc. starałoby się dodatkowo oszczędzać. Aż jedna piąta żałuje, że nie zdecydowało się na życie w innym kraju. Mimo nieciekawych prognoz dotyczących przyszłych emerytur prawie 70 proc. Polaków wciąż nie oszczędza samodzielnie.

Czytaj też: 400 tys. emerytów żyje na granicy ubóstwa. SLD chce to zmienić

Jak pokazały badania, dzisiejsi emeryci nie są zadowoleni ze swojej sytuacji. Środki, które wypłaca ZUS, w większości przypadków nie wystarczają im na zaspokojenie potrzeb.

Aż trzy czwarte z nich nie jest usatysfakcjonowane poziomem życia: ponad 30 proc. twierdzi, że nie miało wpływu na swoją emeryturę ani szans na jej lepsze zaplanowanie. Aż jedna piąta badanych deklaruje, że wolałoby żyć w innym kraju.

Najlepsze czasy dla emerytów 

- Konstrukcja polskiego systemu emerytalnego jednoznacznie wskazuje, na kim spoczywa odpowiedzialność za nasz byt po przejściu na emeryturę: na nas samych – mówi Andrzej Popielski, wiceprezes Grupy Ubezpieczeniowej Europa.

Czytaj też: Nie ma to jak emerytura z resortu...

Jak wyjaśnia, minimum gwarantowane przez ZUS nie zaspokaja wszystkich podstawowych potrzeb, a na pewno jest o wiele niższe niż kwoty, do których przywykliśmy pracując. Pomimo powszechnej wiedzy, że przyszła emerytura jest związana z ilością opłaconych składek, Polacy nie mają świadomości, na jakie konkretnie świadczenia mogą liczyć na starość.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.