Co hamuje Polaka przed byciem przedsiębiorczym?

Z najnowszych badań „Barometr ING: Realizujemy czy snujemy” wynika, że ponad połowa Polaków uważa, że każdy z nas jest kowalem własnego losu (54 proc.), a blisko dwie trzecie deklaruje, że woli działać niż narzekać na swój los (64 proc). Niestety, w ślad za deklaracjami, nie zawsze idą czyny.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Co hamuje Polaka przed byciem przedsiębiorczym?

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

3 cze 2014 14:39


Co drugi Polak jako główny powód odkładania rzeczy na później wskazuje brak możliwości finansowych (54 proc.). W dalszej kolejności Polacy wymieniają brak czasu (29 proc.) oraz brak wytrwałości (15 proc.). Brak wiary, że plany mogą się spełnić wymieniło 12 proc. respondentów, co potwierdza przekonanie większości Polaków, że są kowalami własnego losu.

- W ciągu ostatniej dekady w polskim społeczeństwie zaszło wiele bardzo pozytywnych zmian. Polacy coraz bardziej zdają sobie sprawę z tego, jak wiele w drodze do sukcesu zależy od nich samych. Z naszych badań wynika, że zdecydowana większość Polaków woli działać niż narzekać na swój los. W ślad za tymi deklaracjami nie idą jednak czyny - mówi Barbara Pasterczyk, dyrektor departamentu komunikacji marketingowej w ING Banku Śląskim.

Ponad dwie trzecie (71 proc.) Polaków przyznaje, że zdarza im się odkładać realizację ważnych dla nich rzeczy na później, przy czym 16 proc. deklaruje, że taka sytuacja ma często miejsce w ich życiu. Tymczasem Jacek Walkiewicz, trener motywacji i eksper ING radzi, by nie traktować naszych planów i marzeń jak fanaberii, tylko przejść do ich realizacji.

- To co najczęściej nas hamuje to zwlekanie i wymówki. A ponieważ są wymówki, które zawsze dobrze brzmią, to na pierwszym miejscu tego co nas powstrzymuje w działaniu, umieszczamy brak środków finansowych - tłumaczy.

- Narzekanie na brak środków finansowych na pewno zbliża i jednoczy w rozmowach z ludźmi. Wręcz czasami „wypada" eksponować swój niedostatek i kłopoty finansowe, aby zyskać aprobatę innych. Tylko że taka postawa hamuje przed działaniem i wspiera poczucie braku możliwości, braku środków, poczucie życiowej biedy i braku szczęścia, którego nam brakuje a innym nie. Ostatecznym efektem jest brak chęci do działania - dodaje.

O tym, że Polacy są bardzo przedsiębiorczym narodem najbardziej przekonani są mieszkańcy woj. lubuskiego (48 proc.), podkarpackiego (44 proc.) i warmińsko-mazurskiego (43 proc.).

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Marceli 2014-06-10 22:33:53

Polska nie ma jeszcze doświadczenia, jeżeli chodzi o skuteczne funkcjonowanie w otoczeniu biznesowym. Warto się tego nauczyć, korzystać z kursów, szkoleń, uczyć się od lepszych. Sam skończyłem studia podyplomowe z zakresu zarządzania projektami w Szkole Głównej Handlowej, a także szkolenie aktywnej sprzedaży AIDDA, organizowane przez firmę Kontrakt OSH.

Przedsiębiorca 2014-06-05 10:26:57

To co hamuje Polaka przed byciem przedsiębiorczym, to świadomość że kontrahent nie płaci w terminie bądź w ogóle swoich zobowiązań, Szanowni Państwo.