- W ciągu ostatniej dekady w polskim społeczeństwie zaszło wiele bardzo pozytywnych zmian. Polacy coraz bardziej zdają sobie sprawę z tego, jak wiele w drodze do sukcesu zależy od nich samych. Z naszych badań wynika, że zdecydowana większość Polaków woli działać niż narzekać na swój los. W ślad za tymi deklaracjami nie idą jednak czyny - mówi Barbara Pasterczyk, dyrektor departamentu komunikacji marketingowej w ING Banku Śląskim.
Ponad dwie trzecie (71 proc.) Polaków przyznaje, że zdarza im się odkładać realizację ważnych dla nich rzeczy na później, przy czym 16 proc. deklaruje, że taka sytuacja ma często miejsce w ich życiu. Tymczasem Jacek Walkiewicz, trener motywacji i eksper ING radzi, by nie traktować naszych planów i marzeń jak fanaberii, tylko przejść do ich realizacji.
- To co najczęściej nas hamuje to zwlekanie i wymówki. A ponieważ są wymówki, które zawsze dobrze brzmią, to na pierwszym miejscu tego co nas powstrzymuje w działaniu, umieszczamy brak środków finansowych - tłumaczy.
- Narzekanie na brak środków finansowych na pewno zbliża i jednoczy w rozmowach z ludźmi. Wręcz czasami „wypada" eksponować swój niedostatek i kłopoty finansowe, aby zyskać aprobatę innych. Tylko że taka postawa hamuje przed działaniem i wspiera poczucie braku możliwości, braku środków, poczucie życiowej biedy i braku szczęścia, którego nam brakuje a innym nie. Ostatecznym efektem jest brak chęci do działania - dodaje.
O tym, że Polacy są bardzo przedsiębiorczym narodem najbardziej przekonani są mieszkańcy woj. lubuskiego (48 proc.), podkarpackiego (44 proc.) i warmińsko-mazurskiego (43 proc.).