Chiny chcą zbudować kolej do USA

Chiny planują budowę najdłuższej linii kolejowej na świecie. Kosztem ponad 200 mld dolarów chcą utworzyć połączenie z USA.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Chiny chcą zbudować kolej do USA

PODZIEL SIĘ


Autor: bad

13 maj 2014 20:29


W Polsce plany budowy kolei dużych prędkości zakładają połączenie liniami kolejowymi największych aglomeracji w Polsce. Składy miałyby poruszać się po nich z prędkością co najmniej 200 km/h. Linia Y z Warszawy przez Łódź do Poznania i Wrocławia ma być dostosowana do maksymalnej prędkości 350 km/h. Prace miałyby być prowadzone w latach 2020-28. A jakie plany w tym zakresie mają kraje dysponujące zdecydowanie większymi pieniędzmi?

Chiny od lat intensywnie inwestują w kolej. Już dzisiaj dysponują największą, liczącą 10 tys. km, siecią szybkiej kolei na świecie. W 2015 roku ma zostać rozbudowana do 19 tys. km, a do 2020 roku - do 25 tys. km.

W planach jest budowa podwodnego tunelu kolejowego na Tajwan, a także biegnącą przez zachodnie pustkowia kraju linię Lanzhou-Ürümqi o długości 1776 kilometrów. Ta ostatnia inwestycja ma szansę zostać najwyżej położoną linią kolejową na świecie. Niektóre odcinki przebiegać będą na wysokości 4345 metrów.

Jednak najbardziej śmiałym zamierzeniem jest kolejowe połączenie Chin ze Stanami Zjednoczonymi. By wcielić w życie ten plan, należałoby zbudować najdłuższą linię kolejową na świecie, dłuższą o ponad 3 tys. km od kolei transsyberyjskiej.

Linia biegłaby przez Rosję i Kanadę, a największym wyzwaniem byłoby zbudowanie tunelu pod 200-metrową cieśniną Beringa, pomiędzy Rosją a Alaską. Biorąc pod uwagę, że stworzenie 123-kilometrowego podwodnego połączenia z Tajwanem ma kosztować 32 mld dolarów, łącznik pod cieśniną Beringa musiałby pochłonąć ponad 50 mld dolarów. Położenie torów do USA to dodatkowe 172 mld dolarów, co daje kwotę przekraczającą dwie trzecie obecnego budżetu przeznaczonego w Chinach na szybką kolej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.