PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Chińscy pracownicy IT walczą z "kulturą nadgodzin"

  • Autor: PAP/JP
  • 14 paź 2021 18:03

Wiele tysięcy pracowników sektora IT w Chinach dopisało do krążącej w internecie listy informacje o obowiązującym w ich firmach czasie pracy. To część najnowszej kampanii sprzeciwu wobec panującej w tej branży kultury nadgodzin – podała w czwartek agencja Reutera.

Chińscy pracownicy IT walczą z "kulturą nadgodzin"
Do czwartku rano swoje informacje dopisało ponad 4 tys. osób, w tym osoby przedstawiające się jako świadczące pracę dla chińskich gigantów internetowych Alibaba, Baidu, Tencent i ByteDance (Fot. Flickr)
REKLAMA

Akcję pod hasłem "Workers Lives Matter" ("życie pracowników ma znaczenie") zapoczątkowały cztery osoby przedstawiające się jako niedawni absolwenci uniwersytetów. Wezwano pracowników by dopisywali swoje stanowiska, nazwy firmy i czas pracy do listy opublikowanej na portalu GitHub.

Jeden z pomysłodawców projektu wyraził nadzieję, że pomoże on absolwentom w wyborze miejsca pracy.

Do czwartku rano swoje informacje dopisało ponad 4 tys. osób, w tym osoby przedstawiające się jako świadczące pracę dla chińskich gigantów internetowych Alibaba, Baidu, Tencent i ByteDance. Powstały również listy dotyczące innych sektorów, w tym nieruchomości, finansów oraz firm zagranicznych.

Twórcy listy sprzeciwiają się popularnemu w Chinach modelowi "996", w którym pracuje się od godz. 9 rano do godz. 21 przez sześć dni w tygodniu. "Mamy nadzieję, że przyczynimy się do bojkotu +996+ i popularyzacji +955+" - napisał jeden z autorów projektu, odnosząc się do systemu pracy od godz. 9 rano do godz. 17 przez pięć dni w tygodniu.

Informacje z większości wpisów na liście sugerują, że pięciodniowy tydzień pracy stał się już normą w chińskim sektorze IT, ale wielu zatrudnionych twierdzi, że pracuje 10-12 godzin dziennie.

Długie godziny pracy w chińskim sektorze technologicznym od dawna są przedmiotem gorącej dyskusji. Sprawa stała się głośna w 2019 roku, gdy pracownicy rozpoczęli podobną kampanię przeciw "996". W ostatnich miesiącach krytyka nadgodzin nasiliła się w związku z kampanią władz przeciwko firmom technologicznym, która wzięła na cel między innymi traktowanie pracowników.

W tym roku kilka wielkich chińskich koncernów, w tym właściciel TikToka ByteDance i platforma do zamawiania jedzenia Meituan ograniczyły obowiązkowe nadgodziny weekendowe. Sąd Najwyższy Chin ocenił w sierpniu model "996" jako nielegalny - przypomina Reuters.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Chińscy pracownicy IT walczą z "kulturą nadgodzin"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA