Chcesz zmotywować i zmniejszyć stres pracownika? Kup mu rower

Nikogo już nie dziwi widok jadących rano po ścieżkach rowerowych pracowników korporacji w garniturach. Dla firmy taki trend to same korzyści. W jaki sposób pracodawcy mogą wspierać tego rodzaju działania?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Chcesz zmotywować i zmniejszyć stres pracownika? Kup mu rower

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

21 kwi 2014 11:55


Zgodnie z wyliczeniem australijskiego wicepremiera Anthoniego Albanese'a z 2013 roku - gospodarka zyskuje 21 dolarów na każdej 20-minutowej podróży rowerem do pracy i z powrotem. Korzyści ekonomiczne wynikające z jazdy do pracy tym jednośladem według przedstawiciela australijskiego rządu to m.in. mniej korków, mniejsze koszty infrastruktury transportowej, ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, czystsze powietrze, redukcja hałasu i oszczędności w kosztach zapewnienia miejsc do parkowania.

- Z punktu widzenia pracodawcy, takich korzyści jest o wiele więcej. Pracownik dojeżdżający do pracy rowerem ma lepszą kondycję, jest zdrowszy i rzadziej choruje. Ma także więcej energii, dzięki czemu jest bardziej kreatywny, życzliwy i pozytywnie nastawiony do pracy i współpracowników - mówi Łukasz Mentel, dyrektor ds. rozwoju produktów Benefit Systems. 

- Dodatkowo dowiedziono, że uprawianie jakiejkolwiek dyscypliny sportu jest doskonałym lekarstwem na stres. Jeśli więc nie ma czasu na sport po pracy, można do tego wykorzystać dojazdy do niej - dodaje.

Coraz więcej krajów wprowadza zachęty dla rowerzystów. Francuski minister transportu zaproponował, aby osobom dojeżdżającym rowerem do pracy płacić, nawet 25 eurocentów (czyli ponad złotówkę) za każdy kilometr. Już teraz jazda rowerem jest bardzo popularnym sposobem komunikacji we Francji. W taki sposób dojeżdża do pracy regularnie ok. 3 mln osób.

Także polskie firmy coraz częściej przekonują się do współfinansowania dojazdów do pracy rowerem. Pracownicy Ganymede, krakowskiego dewelopera gier, mogą do pensji dorobić 3 zł dziennie. Tyle firma płaci za przyjechanie do pracy na rowerze. Rekordziści są w stanie dorobić nawet 700 zł rocznie.

Inną możliwością jest zakup rowerów dla pracowników. W 2008 roku aż 2 tys. rowerów kupiła w Polsce szwedzka sieć meblowa Ikea.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Otodojazd.pl 2014-05-16 09:40:49

Idea dojazdów do pracy rowerami jest równie popularna za granicą, jak firmowy carpooling, czyli wspólne przejazdy dla pracowników. Z tego właśnie powodu coraz więcej firm w Polsce zaczyna dostrzegać potrzeby swoich pracowników i próbuje im sprostać, eliminując stres związany z dotarciem do pracy.