PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Chcą zmian w ustawie o pomocy Ukraińcom. Pomoc dla wszystkich

Sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych wnosi projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy - poinformował jej przewodniczący, poseł Lewicy Wiesław Szczepański. Celem noweli jest objęcie przepisami również tych uchodźców, którzy nie przybyli do Polski bezpośrednio z Ukrainy.

  • Autor: PAP/JP
  • 17 mar 2022 14:24
Chcą zmian w ustawie o pomocy Ukraińcom. Pomoc dla wszystkich
Dzieci z Ukrainy w łódzkim przedszkolu (fot. PAP/Grzegorz Michałowski)
REKLAMA
  • W obecnym kształcie przepisy ustawy, które regulują kwestie m.in. legalizacji pobytu uchodźców, nadania im numeru PESEL, dostępu do opieki zdrowotnej czy udzielanej im pomocy, obejmują obywateli Ukrainy oraz ich małżonków, którzy po ataku Rosji z 24 lutego przybyli do Polski bezpośrednio z Ukrainy.
  • Szczepański o przygotowaniu projektu noweli poinformował w czwartek na konferencji z udziałem wiceszefa MSWiA Macieja Wąsika i prezydium Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. "Prezydium komisji przed chwilą podjęło decyzję, że wniesiemy jedną poprawkę do specustawy" - powiedział poseł Lewicy.
  • Zmiana dotyczyć będzie wykreślenia słowa "bezpośrednio". "Tak, aby wszyscy Ukraińcy, którzy przekroczyli gdziekolwiek granicę i znaleźli się na terytorium Polski, byli objęci tą ustawą" - podkreślił poseł Lewicy.

Wniosek prezydium komisji o podjęcie inicjatywy ustawodawczej sejmowa komisja poparła w czwartek jednogłośnie. Szczepański poinformował, że we wtorek odbędzie się pierwsze czytanie projektu, a drugie czytanie w środę. Również w środę nowela może zostać uchwalona i przekazana do Senatu.

Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik podkreślił, że choć propozycje zmian w tym zakresie pojawiały się już w trakcie prac legislacyjnych, to jednak rząd nie chciał, "żeby Polska ogłosiła, że jest takim hubem". Dodał, że rozmowy z wojewodami i samorządowcami, a także konsultacje z komisją AiSW doprowadziły do tego, że postawiono wspólnie stworzyć "krótki projekt ustawy", który sprawi, że przepisami będą objęci uchodźcy wojenni z Ukrainy niezależnie od tego, skąd wjechali do Polski.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Jak się patrzy na mapę widzi się, że można z Odessy dojechać do Polski wjeżdżając przez granicę ukraińsko-polską, ale najbezpieczniejsza droga wiedzie do Polski przez Mołdawię i Rumunię. To będą właśnie te osoby" - ocenił Wąsik.

Dodał, że do wniesienia projektu jego autorów przekonał także inny argument. "Polacy przyjmowali Ukraińców bez względu na to, czy przekraczali tą, czy tamtą granicę i teraz kiedy zaproponowaliśmy świadczenie dla Polaków to cześć Polaków by to świadczenie otrzymało, a część nie" - zwrócił uwagę. "Część kosztów byłaby refundowana, inna część kosztów ponoszonych przez samorządy nie byłaby refundowana. Nie możemy na to pozwolić" - podkreślił.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Chcą zmian w ustawie o pomocy Ukraińcom. Pomoc dla wszystkich

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA