×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Ceny zajęć dodatkowych w górę. Ponad 500 zł na miesiąc dla wielu to norma

  • Autor: PAP/KDS
  • 28 sie 2022 8:20

Niemal 40 proc. osób, które mają zasądzone alimenty, nie będzie stać na opłacenie dzieciom jakichkolwiek zajęć dodatkowych, 30 proc. ankietowanych deklaruje, że może opłacić najwyżej jedne zajęcia - wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Ceny zajęć dodatkowych w górę. Ponad 500 zł na miesiąc dla wielu to norma
39 proc. opiekunów podkreśla, że nie stać ich na jakiekolwiek zajęcia dodatkowe dla dzieci (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Jak wynika z badania wykonanego w sierpniu przez Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor, średni wydatek, jaki w tym roku przewidują na wyprawkę szkolną rodzice samodzielnie wychowujący dzieci, którzy mają jednocześnie zasądzone alimenty, to najczęściej ponad 500 zł. Odpowiedziało tak 51 proc. ankietowanych.
  • Od 400 do 500 zł założyła na ten cel co szósta osoba z tej grupy, a co ósma między 300 a 400 zł. Dla prawie 76 proc. osób będzie to wyższa kwota niż w ubiegłym roku - podano.
  • Według autorów badania, wszystkiemu winna inflacja, przez co skompletowanie wyprawki szkolnej będzie nie lada wyzwaniem.

"W naszym badaniu prawie 35 proc. osób wskazuje, że żyje skromnie i musi na co dzień bardzo oszczędnie gospodarować swoimi budżetami. 4 proc. osób odpowiada wręcz, że nie ma pieniędzy nawet na podstawowe potrzeby. Kolejne 46 proc. osób żyje na średnim poziomie, ale nie zawsze może sobie pozwolić na poważniejsze zakupy" - wskazał prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak.

Dodał, że jedynie co dziewiąta osoba spośród tych, które mają zasądzone alimenty wspomina, że wiedzie się jej dobrze i wystarcza jej na wiele, bez specjalnego oszczędzania. 4 proc. mówi, że żyje bardzo dobrze i że może pozwolić sobie na pewien luksus.

39 proc. opiekunów podkreśla, że nie stać ich na jakiekolwiek zajęcia dodatkowe dla dzieci, a kolejne 30 proc. ankietowanych deklaruje, że może opłacić najwyżej jedne zajęcia pozalekcyjne. Co piąty badany wskazuje, że nie może sobie pozwolić też na sfinansowanie dziecku korepetycji, w razie pojawienia się problemów w nauce - podano.

Czytaj więcej: W tej branży już dostali dwucyfrowe podwyżki, a będzie jeszcze lepiej

98 proc. respondentów wskazało, że rodzic, który nie płaci alimentów, również w żaden sposób nie wspiera swoich dzieci, choćby przy okazji rozpoczęcia roku szkolnego. Niewielki odsetek tych, którzy otrzymują jakąś pomoc, najczęściej wymienia, że są to przybory szkolne, sporadycznie gotówka. Przypomniano, że wcześniej pandemia, a teraz gwałtowny wzrost cen przyczynił się do tego, że pojawia się więcej trudności ze ściąganiem alimentów - zauważa to 41 proc. badanych.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Ceny zajęć dodatkowych w górę. Ponad 500 zł na miesiąc dla wielu to norma

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • JK 2022-08-29 09:49:55

    poza sportem/muzyką i nauką języka, którego nie ma w szkole - wydawanie kasy na zajęcia dodatkowe to alibi dla rodzica, który nie potrafi wesprzeć/zmobilizować dziecka do pracy.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA