Byli bezdomni gotują bigos dla papieża

Gotowanie tony bigosu dla pielgrzymów przybywających na czwartkowe (28 lipca) spotkanie z papieżem Franciszkiem w Częstochowie rozpoczęły w poniedziałek (25 lipca) w tamtejszej parafii Miłosierdzia Bożego osoby, które kiedyś były bezdomne. Pomagają im wolontariusze.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Byli bezdomni gotują bigos dla papieża

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/jm

25 lip 2016 12:30


- Charakteryzując krótko naszą najnowszą inicjatywę można powiedzieć, że bezdomni gotują dla papieża - powiedział proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Częstochowie ks. Andrzej Partika. - To taki mały skrót językowy - gotujemy oczywiście nie dla samego papieża Franciszka, ale dla pielgrzymów przybyłych na to spotkanie - dodał.

Posiłki przygotowują osoby zatrudnione w działającej w tym miejscu już od kilku lat kuchni dla bezdomnych, które sami jeszcze pewien czas temu byli bez dachu nad głową. - Długi czas żyłem na ulicy. Wiem aż zbyt dobrze, co to znaczy głód i czym jest ciepła strawa - wyznał Mieczysław, szef kuchni.

Ostatnio gotował dla m.in. uczestników etapu diecezjalnego Światowych Dni Młodzieży. - Nie znam żadnego języka obcego, nie rozumiałem, co ci pielgrzymi do mnie mówili, ale to daje sporą frajdę, kiedy widzę, że na talerzach nic nie zostaje. Chyba musiało im smakować - powiedział pan Mieczysław.

Papież Franciszek będzie na Jasnej Górze w czwartek (28 lipca). Rozdawanie bigosu rozpocznie się już dzień wcześniej - wówczas do Częstochowy ma zjeżdżać wielu pielgrzymów, tym razem przede wszystkim z Polski. Banery informujące o bezpłatnym posiłku rozwieszone są w strategicznych punktach miasta, dlatego gospodarze są pewni, że chętnych nie zabraknie.

Bigos - tradycyjna polska potrawa, której bazą są kapusta i wędlina - to specjalność częstochowskiej parafii. Od kilku lat w sezonie wzmożonego ruchu pielgrzymkowego można tam zjeść porcję bigosu. Już od poniedziałku (18 lipca) gotowano tę potrawę dla pielgrzymów Światowych Dni Młodzieży, którzy w regionie spędzali dni w diecezjach.

W przygotowywaniu i rozdysponowaniu ok. 500 porcji dziennie pomagają wolontariusze z Fundacji Ufam Tobie działającej na terenie parafii.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

optymista 2016-07-26 18:09:26

Okazuje się, że gotowanie bigosu to jedna z niewielu inicjatyw dla pielgrzymów organizowanych przez pallotynów. Oni wiedzą jak ewangelizować we współczesnym świecie! Poczytajcie sami o szalonych i niezwykłych pomysłach na stronie internetowej Doliny Miłosierdzia.