Jedna trzecia brytyjskich pracowników odejdzie z pracy, jeśli będzie musiała wrócić do biura w pełnym wymiarze – pisze "The Guardian".
Pożądana praca zdalna. Brytyjski rynek pracy zmienił się wskutek pandemii. Zdj. Pexels/ G. Meurice
Dziennik opisuje badania dotyczące zmian na rynku pracy od wprowadzenia pierwszego lockdownu. Zdaniem gazety zmienił się przede wszystkim stosunek pracowników do modelu pracy. Praca zdalna i hybrydowa cieszą się dziś ogromną popularnością. Do tego stopnia, że co trzeci pracowników zrezygnowałby ze swojej posady, gdyby pracodawca zażądał pełnego powrotu do biura.
Brytyjski rynek pracy to dziś rynek pracownika
Bez wątpienia brytyjscy pracownicy mogą sobie na to pozwolić. W ubiegłym tygodniu tamtejszy urząd statystyczny opublikował badania, z których wynika, iż stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii wyniosła 3,7 proc. w styczniu 2023 r. To dokładnie tyle samo, ile w poprzednich trzech miesiącach. Równocześnie to jeden z najniższych poziomów bezrobocia w Zjednoczonym Królestwie od 1974 r.
Dodatkowo, według "The Guardian", sześciu na 10 pracowników rozważa zmianę pracy jeszcze w tym roku. Część badanych pozostałaby w tym samym miejscu pracy, gdyby mogli dalej pracować zdalnie.
Praca zdalna lub hybrydowa jest dziś najbardziej pożądana
Eastyczne formy pracy cenią szczególnie kobiety – wynika z badań. Ponad połowa ankietowanych – jak pisze brytyjski dziennik – zrezygnowała lub rozważa rezygnację z pracy w związku z brakiem elastyczności ze strony pracodawcy.
Wkrótce mijają trzy lata od wprowadzenia w Wielkiej Brytanii pierwszego lockdownu, który przyniósł masowe przeniesienie obowiązków biurowych do domów. Jak pisze gazeta, obecnie wciąż większość pracowników pracuje hybrydowo, dzieląc pracę między biuro i dom. Znacząco spada jednak liczba ofert pracy zdalnej - do 11 proc. wszystkich ofert. Rok temu takich propozycji zatrudnienia było aż 30 proc.
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

KOMENTARZE (0)